Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Przemyśl
„Lilka cud miłości” na Zamku Kazimierzowskim
8 października br. w ramach „Zamkowych Teatraliów i Wieczorów Muzycznych” odbył się przedpremierowy spektakl „Lilka cud miłości”.
fot. PCKiN Zamek
Na scenie zaprezentowała się czołówka polskich aktorek, m.in. Magda Zawadzka (z lewej).

Na scenie Zamku Kazimierzowskiego, w opowieści o miłości i jej tajemnicy wystąpiły cztery znakomite aktorki: Afrodyta Weselak, Magda Zawadzka, Krystyna Tkacz i Joanna Żółkowska. Scenariusz napisał i widowisko wyreżyserował Waldemar Śmigasiewicz, scenografia i kostiumy – Tatiana Kwiatkowska, muzyka – Urszula Borkowska. To był prawdziwie nastrojowy spektakl. Widzowie jednoznacznie stwierdzili, że przedstawienie, które rozpoczęło „Zamkowe Teatralia i Wieczory Muzyczne 2015 – 2016” zostało trafione w punkt repertuarowo, nastrojowo i klimatycznie.
Przedstawienie oparte jest na wierszach, dzienniku i listach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, która od zawsze otoczona jest glorią tajemnicy jako poetka pisząca o miłości i jako kobieta – piękna Lilka. Widzowie obejrzeli i wysłuchali cztery odsłony z jej życia: młodość, wojna, miłość, choroba i śmierć. Widowisko opowiada – dziennikiem, listami, wierszami i poezją śpiewaną – o różnych Lilki obliczach, wizerunkach i portretach, o przenikaniu się rzeczy błahych z istotnymi, subtelnych z brutalnymi, o wszystkim czym żyje człowiek owładnięty pasją i namiętnością, którego jedynym drogowskazem jest miłość.
Założeniem „Zamkowych Teatraliów”, które oficjalne otworzyła dyrektor PCKiN „Zamek” Renata Nowakowska, jest prezentacja ró1żnych gatunków scenicznych. Projekt ten funkcjonuje już od kilku lat i na stałe wpisał się w kulturalny kalendarz Przemyśla. Tradycją tych cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem scenicznych widowisk stały się spotkania z artystami po ich występach. Nie inaczej było również i tym razem. W miłej atmosferze w zamkowej Sali Kominkowej odbyły się rozmowy o sztuce, był też czas na wspólne pamiątkowe fotografie. Wszystkie występujące w przedstawieniu artystki opowiadały o tym, że są zauroczone miejscem, w którym prezentowały swoje aktorskie umiejętności.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Chcesz dodać własne ogłoszenie?
Wybierz wydanie papierowe lub online. Dotrzyj do 100 000 czytelników szybko i łatwo.
Dodaj ogłoszenie