Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przemyśl
Niecodzienny spektakl – Król Ubu w namiocie. Liczba miejsc ograniczona. Wygraj wejściówkę!
27 czerwca o godz. 19.00 w namiocie na placu przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie wystawi sztukę Król Ubu w reżyserii Jana Klaty.

Napisana przez 16-letniego Alfreda Jarry'ego z francuskiego Rennes, u schyłku XIX w. wywołała wielki skandal. Widzów irytował tupet licealisty bezczelnie przerabiającego schematy narracyjne klasycznych dzieł, od antyku po Szekspira. O spazmy przyprawiało gęsto padające słowo merdre (przekładane na polski jako "gówno"). Polaków zaś porażał obraz marzącego o powrocie na mapę świata kraju jako Sodomy i Gomory z obleśnym satrapą u władzy. Z czasem w sztuce Jarry'ego zaczęto dostrzegać groteskowy portret uniwersalnych mechanizmów władzy. Doczekała się wielu wystawień, Krzysztof Penderecki jest twórcą opery "Ubu Rex" (z librettem autorstwa Jerzego Jarockiego), Piotr Szulkin filmu "Ubu król". Sam król Ubu bywał zarówno uosobieniem ponadczasowego satrapy, jak i zakamuflowanym portretem rzeczywistych polityków.

Ponadczasowo o polityce

Klata zapowiada dzieło o polskości, tej dzisiejszej i wiecznej zarazem: – Nie będziemy się starali przypisywać postaciom rysów konkretnych osób z naszego życia politycznego. Natomiast faktem jest, że ten wydawałoby się abstrakcyjny, groteskowy, zwulgaryzowany, prostacki mechanizm działań politycznych, opisany w tekście, niepokojąco powtarza się w naszej rzeczywistości. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, a żyję już parę lat, że to jest taka trochę Ubulandia, to co mamy na co dzień. Muzykę do spektaklu tworzy James Leyland Kirby, stały gość krakowskiego festiwalu Unsound – Będzie zborsuczona – tłumaczy Klata. – Alfred Jarry wyczyniał najdziksze brewerie na tekstach klasycznych, a Kirby robi zdumiewające rzeczy na podstawowych melodiach popkultury. Zarówno w warstwie literackiej, jak i muzycznej uprawiamy proceder plądrowania ruin, zgliszcz rzeczywistości. Dopiero na kamieni kupie zobaczymy siebie, naprawdę bez osłonek. Sztuka powstała w koprodukcji z Festiwalem Unsound.

Uwaga! Wejściówki

Spektakl odbędzie się 27 czerwca o godz. 19.00  w namiocie na placu przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego.  Centrum Kulturalne dystrybuuje bezpłatne wejściówki na to wydarzenie, ilość miejsc ograniczona.

Dla pierwszych dwóch czytelników, którzy w czwartek, 11 czerwca, o g. 14 dodzwonią się pod numer 16 670 2200 w. 43, mamy dwa podwójne zaproszenia na ten spektakl.

Obsada

reżyseria: Jan Klata, scenografia: Justyna Łagowska

obsada: Bolesław, Gen. Łaski, Wpas, Wsłup - Bolesław Brzozowski; Car Aleksy
- Zbigniew Ruciński; Flaczysław - Paweł Kruszelnicki; Król Wacław - Zygmunt
Józefczak; Królowa Rozamunda, Szyper - Błażej Peszek; Rotmistrz Opas -
Krzysztof Stawowy; Stanisław Leszczyński, Mikołaj Reński, M. Fiodorowicz -
Rafał Jędrzejczyk; Ubica - Paulina Puślednik; Ubu - Zbigniew W.
Kaleta;Władysław, Jan Sobieski, Wrosoch - Grzegorz Grabowski
ARMIA RUSKA: Grzegorz Grabowski, Paweł Kruszelnicki, Błażej Peszek, Zbigniew
Ruciński
ARMIA POLSKA: Bolesław Brzozowski, Rafał Jędrzejczyk oraz Jarosław Majzel

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium