Życie Podkarpackie nr 20/2019 Życie Podkarpackie nr 20/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 139/2019, Niedziela 19 maja 2019 r., Piotra i Mikołaja
Opublikowano
Przemyśl
Popołudnie z mistrzami kreacji aktorskich i muzyką w tle
Proza Wiesława Myśliwskiego przyciągała i nadal przyciąga zainteresowanie reżyserów filmowych i teatralnych. Głośna była telewizyjna adaptacja Traktatu o łuskaniu fasoli w reżyserii Izabelli Cywińskiej, zrealizowana pt. Saksofon, z udziałem Janusza Gajosa i Jerzego Radziwiłowicza.
Aktor Teatru Narodowego Mariusz Bonaszewski w towarzystwie partnerującej mu w sztuce Saksofon Aliny Mleczko, uznanej przez pismo Saxophone Journal za jedną z najlepszych, najbardziej interesujących saksofonistek świata.

Podczas czwartkowej uczty teatralnej w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego (9 kwietnia, g. 14) w sztuce o tym samym tytule i reżyserii Grzegorza Walczaka zobaczymy natomiast znanego z desek Teatru Narodowego aktora Mariusza Bonaszewskiego. Towarzyszyć mu będzie znakomita saksofonistka Alina Mleczko, która dźwiękami wydobywającymi się z instrumentu dopełni opowieść o człowieku, który dąży do obranego przez siebie celu niezależnie od zewnętrznych przeszkód, dochodząc przy okazji do wielu życiowych mądrości. Głównym bohaterem spektaklu reżyser uczynił jednak saksofon, zaś M. Bonaszewski dzięki swojej wyśmienitej kreacji aktorskiej nadał mu właściwy ton i rytm. Wykorzystanie motywu saksofonu sprawiło, że adaptacja ta zdecydowanie różni się od wcześniejszych, tym bardziej warto ją zobaczyć. Również w czwartek na zamkowej scenie wystawiony zostanie spektakl wyreżyserowany przez G. Walczaka pt. Obłoczni, czyli sen Chopina. Zobaczymy w nim wybitnych aktorów polskiego teatru: Olgierda Łukaszewicza i Henryka Talara. Będzie to rzecz oparta na faktach z życia Chopina oraz jego przyjaciela, powiernika, wydawcy i popularyzatora jego dzieł Juliana Fontany. I w tym spektaklu muzyka odegra ważką rolę, można nawet powiedzieć, że stanowi ona integralną część tekstu, stąd udział muzyków: Marii Pomianowskiej, Gwidona Cybulskiego i Ewy Beaty Ossowskiej. Widzowie, będąc świadkami prowadzonych w zaświatach dialogów pomiędzy wielkim i małym kompozytorem, mistrzem i jego sekretarzem, dostrzegą narastający między obydwoma konflikt, rzucający nowe spojrzenie na dotychczasową relację.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium