Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Przemyśl
Dziwna polityka
– Zastanawiam się, dlaczego w naszym mieście prowadzi się politykę odstraszającą mieszkańców od korzystania z komunikacji miejskiej. No bo na przykład, jeśli nie masz kupionego wcześniej biletu, a potrzebujesz taki za 1,80 złotych, u kierowcy i tak go nie dostaniesz. Możesz oczywiście nabyć w autobusie bilet, ale wyłącznie za 3 złote. Sam byłem świadkiem, jak jedna z pasażerek, usłyszawszy, że kupno takiego biletu to jedyne wyjście, by nie narażać się na ryzyko mandatu od kontrolera, wysiadła z autobusu, w ogóle rezygnując z przejazdu.
Inna kwestia to opłata manipulacyjna w wysokości 10 złotych, którą trzeba ponieść w Miejskim Zakładzie Komunikacji, jeśli zapomni się zabrać z domu dokumentu uprawniającego do ulgowych przejazdów. Za co w zasadzie ta opłata? Starszemu człowiekowi zdarza się czasem zapominać o różnych sprawach, a nie naraża przecież przewoźnika na straty, bo bilet ma, uprawnienie również, tyle że nie przy sobie, więc taka opłata jest moim zdaniem nieuzasadniona. Wystarczyłoby dowiezienie legitymacji do siedziby instytucji.
10 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mzk 80.48.66.3 22.07.2015

Jak dobrze rozumiem nie ma przymusu korzystania z komunikacji miejskiej. Jeśli już sie ktoś zdecyduje to musi zastosować się do reguł obowiązujących przy zawieraniu umowy na przejazd.

Jeśli warunki nie odpowiadają spacer jeszcze nikomu nie zaszkodził :)

user
WiktorW 83.24.113.142 22.07.2015

1. Opłata manipulacyjna wynika z odpowiedniego rozporządzenia wydanego do ustawy Prawo Przewozowe.
2. Kierowca nie jest kioskarzem. Jego podstawowym zadaniem jest kierowanie autobusem, a nie sprzedawanie biletów.

user
Pasażer MZK 83.31.127.42 23:28:31 22-07-2015
Jakoś prywatni przewoźnicy (busy), tudzież  inne linie np. obsługiwane przez PKS, jakoś sobie radzą ze sprzedażą biletów w autobusach (może troszkę dłużej stoją na przystankach). Pasażerów to zadowala, ceny troszkę niższe, promocje, itp.  A jak kierowcom MZK taki styl pracy nie pasuje - niech się przesiądą na TAXI - tam nie trzeba sprzedawać biletów,  tylko kierować autem i zbierać kasę.
user
WiktorW 79.185.33.186 12:06:15 28-07-2015

Tak sprzedają bilety, ale to generuje opóźnienia. Autobus podmiejski, jeszcze jest to w stanie nadrobić na drogach poza miastem. W mieście już takiej możliwości za bardzo nie ma. Poza tym opóźnienia mogą powodować, że niektórym pasażerom mogą się skomplikować zaplanowane przesiadki, bo np. była na taką 1 min, a autobus stał przystanku wcześniej i sprzedawał bilety. Lepiej i taniej zainwestować w karnet 10 przejazdowy, a przy częstych przejazdach w bilet okresowy.

user
jeszcze mieszkaniec Przemyśla 31.183.228.235 22.07.2015

Tak i dlatego coraz więcej autobusów jeździ pustych coraz więcej kursów do likwidacji bo nie rentowne więcej kierowców do zwolnienia co raz więcej ludzi młodych (i nie tylko) będzie opuszczać nasze miasto bezpowrotnie. A TAKI CYMBAŁ Z MZK BĘDZIE JESZCZE ROBIŁ ŁASKĘ ŻE JESZCZE JEŻDŻĄ AUTOBUSY!!!!!!!!!   W KAŻDYM KRAJU ZA TAKĄ ODPOWIEDŹ JUŻ BY NIE PRACOWAŁ!!!! ALE W PRZEMYŚLU  TO JAKIŚ POCIOTEK KOGOŚ "NIE WAŻNEGO" NIC MU SIĘ NIE STANIE .NO ALE TO JEST PRZEMYŚL I TU JUŻ NIC NIE POWINNO DZIWIĆ ALE CZASAMI TO TRUDNO NIE BYĆ ZDZIWONYM   

user
czerupa 31.183.226.249 22.07.2015

O take przecież Polskę nam chodziło więc nie narzekać.

user
dd 31.183.201.19 22.07.2015

user jeszcze mieszkaniec Przemyśla  Czy ktośCie obraża slowami cymbał?a powinien! jak nie masz pojecia o co chodzi to sie nie wypowiadaj NIKT NIKOGO nie zmusza do kupowania biletu czasowego[ważnego 60 min u kierowcy]sa kioski i tam trzeba sie zaopatrzyć!aco do zwolnień kierowców,mój znajomy ostatni zaczał TAM  prace,mysle ze i dla Ciebie coś znajdzie "pociotek" ale nie licz na wysokie zarobki i do Twojej wiadomości istnieje coś takiego jak ZTM w UM i to ONI zajmuja sie rozkładami i kursami-proste za ile km zapłaci np Wójt,tyle ma kurasów,bedzie chciał wiecej,żaden problem,a do autora sygnału? kto pobiera opłate manipuacyjną??? firma kontrolerska a nie MZK zatem trzeba być uczciwym
user
mieszkaniec Przemyśla 81.161.205.250 17:57:57 22-07-2015
Do ZOBACZ OBRAZEK Nie miałem na myśli ani nie pisałem o kierowcach bo Oni są najmniej winni znam to środowisko mam tam kolegów wiem jakie mają zarobki i jaką dużą odpowiedzialność nie adekwatną do zapłaty  - do czynienia z różnymi pasażerami itp. Ale ci wszyscy którzy siedzią w biurze i ci których tu wymieniłeś to oni są odpowiedzialni za ten bałagan a zarabiają więcej jak kierowcy bo że jest bałagan to się nie da ukryć wiesz jak nazywają jadących dwa autobusy tą samą trasą o tej samej godzinie??? to pedały a kto odpowiada za rozkład jazdy?? na pewno ni kierowcy swego czasu już kilka temu z rycerskiego jeździł autobus 24 rano jechał grunwaldzką bielskiego do jagielonskiej i do Polnej O PEŁNYM STANIE !!! I CO KTOŚ WPADŁ NA POMYSŁ ŻE WYSTARCZY ŻE DOJEDZIE DO JAGIELONSKIEJ !!! A DALEJ TO JAK MIELI PASAŻEROWI SZCZĘŚCI TO SIADALI DO PRYWATNEGO  BUSA ALE N IE ZAWSZE AUTOBUS PRZYJEŻDŻAŁ NA CZAS WIĘC TYM SAMYM SPÓŻNIALI SIĘ DO PRACY MIMO INTERWENCJI SPOTKANIA Z WŁADZAMI MZK NIC NIE DAŁO TŁUMACZENIE -ŻE SIĘ NIE OPŁACA A  sprawa biletów może kierowca sprzedawać jak się nie wie jak to zrobić lub nie chce pomyśleć to przyjechać się do któregoś kraju zachodniego  tak to prosto rozwiązano że chyba dziecko w przedszkolu to wymyśliło. I o byś mnie dobrze zrozumiał nie kierowcy to powinni zrobić ale ci właśni  POCIOTKI!!! A jeśli idzie o firmy kontrolerskie NAJWIĘKSZĄ WEDŁUG MNIE BYŁO GŁUPOTĄ KONTROLE BILETÓW ZLECIĆ FIRMOM ZEWNĘTRZNYM KTÓRE NIE PRZYBIERAJĄ W ŚRODKACH ABY ZŁAPAĆ BEZ BILETÓW ROBIĄC MZK ZŁĄ OPINIĘ - sam byłem świadkiem jak starsza Pani wsiadła do autobusu było dosyć dużo ludzi zanim podeszła do kasownika autobus ruszył Pani wsadziła bilet do kasownika przy którym stał KONTROLER złapał za bilet że za późno go zaczęła kasować i chciał potraktować ja jako GAPOWICZKĘ!!  ale inni jadący jak siedli na niego to odpuścił pozwolił skasować bilet A Ta Pani zdenerwowana ze łzami w oczach dojechała do swojego przystanku mówiąc że wolała by no!! właśnie!! przespacerować  pozostawiam to bez komentarza z pozdrowieniem - mieszkaniec jeszcze Przemyśla        
user
sc 79.188.221.218 22.07.2015

Czytaj ze zrozumieniem,widze ze nadal nie wiesz kto układa i jest odpowiedzialny za rozkłady,a coż jesli linia jest nie rentowna?prawo rynku,powodzenie w busach CI to jeżdża jak chca-pozdrawiam normalnych

user
Działkowicz 83.31.127.42 22.07.2015

Dzisiaj wracałem z działki przy ul. Rosłońskiego (przy osiedlu).  W sklepie osiedlowym kupiłem  bilet MZK za 2,50 z zamiarem przejazdu do centrum . Wsiadłem do autobusu linii nr 18 , który miał napis na  "przodzie"  PRZEMYŚL.  Skasowałem bilet, zaraz po wejściu do autobusu.  Co prawda, autobus podjechał na wspomniany przystanek parę minut wcześniej niż to było  wykazane w Rozkładzie  Jazdy, znajdującym się we wiacie przystankowej, ale nie miał przerwy na pętli. (Godz. skasowania biletu - w/g kasownika - 20,54).   Po dojechaniu na pętlę w Prałkowcach - (tam była chwilowa przerwa na papierosa Pana Kierowcy i towarzyszącej mu Towarzyszki), która, jak się za chwilę okazało - była Panią Kontrolerką.   Po okazaniu przeze mnie ważnego biletu na przejazd ( strefa miejska) i okazaniu dowodu osobistego, otrzymałem mandat, za to, że z jednego biletu, korzystam z dwóch kursów, ponieważ kurs z Prałowiec, to już inny kurs i powinienem wykupić następny bilet .           A może by tak wprowadzić bilety  czasowe (niekoniecznie sprzedawane przez Kierowców), np. strefie miejskiej???                                                          

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium