Życie Podkarpackie nr 8/2018 Życie Podkarpackie nr 8/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 55/2018, Sobota 24 lutego 2018 r., Macieja i Bogusza
Opublikowano
Region
Wiosenne łatanie dziur. Pytanie, na jak długo?
– Jestem kierowcą i codziennie obserwuję, jak w różnych rejonach naprawia się ubytki asfaltowe. Na naszych drogach, szczególnie powiatowych i gminnych, popękane nawierzchnie spryskuje się lepiszczem i posypuje grysem. Tak samo robi się z pęknięciami poprzecznymi. W innych rejonach, gdzie zarządcy dróg dbają o jakość wykonywanych usług, popękane nawierzchnie się wycina, oczyszcza, skrapla lepiszczem dno i krawędzie, a na koniec wyrównuje masę asfaltową.
Tak samo robi się przy pęknięciach poprzecznych, a jeśli jest mała szczelina, to oczyszcza się sprężonym powietrzem i zalewa lepiszczem samą szczelinę, co zabezpiecza przed dostawania się tam wody. U nas wykonawcy spryskują szeroko nawierzchnię i posypują grysem, bo to zwiększa rachunki za powierzchnię naprawy. Samochody tylko podskakują na tych górkach i po tygodniu szczeliny dalej są widoczne. Może zleceniodawca zastrzegłby w umowie gwarancję, w której byłby wskazany okres, na jaki ma wystarczyć taki remont. Może warto, by zleceniodawca prac wziął te uwagi pod rozwagę, żeby niepotrzebnie nie marnować pieniędzy.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
. 83.31.11.70 11.04.2015

Każdy robi tak jak go stać

user
mk 91.193.208.124 11.04.2015

Wspomniana " metoda  " łatania" nierówności  jest zwykłym pudrowaniem    brudu, bo to jest chyba właściwe porównanie. A tak swoja droga , są to skutki Ustawy o Zamówieniach Publicznych " , gdzie najważniejszym kryterium  wyboru oferenta jest cena . Najniższa cena. I o tym zamawiający doskonale wiedzą ,ale  niewielu odważy się zaryzykować wyboru innego ; droższego oferenta , bo to oznacza odwołania , a może i wczesnoporanne " wizyty  smutnych panów"   w mundurach z napisami "CBS "  lub "CBA' i zarzut o branie łapówek . No ,bo czemu to nie " wybrano najtańszego " , czemu , no czemu?  Czyli korupcja . A tak , wszyscy wiedzą ,że taka praca    jest  na krótki okres czasu , ale maja tzw. święty spokój.   nr 8/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Oglądasz Eurowizję?
  • Tak, zawsze
  • Nie i nie zamierzam
  • Dotąd nie, ale jeśli dostaną się przemyślanie, obejrzę