Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Przemyśl
Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych
28 lutego w kilkudziesięciu miastach Polski odbędzie się IV edycja projektu, którego inicjatorem i organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Celem całego przedsięwzięcia jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowkieckiego działającego w latach 1944 – 1963 na terenie ziem przedwojennej Rzeczypospolitej, a także popularyzacja wiedzy na ten temat. Stąd projekt ma zawsze charakter biegowo-edukacyjny.

Przemyski Klub Biegacza, Urząd Miejski w Przemyślu oraz Centrum Kultury i Nauki Zamek w Przemyślu zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Jak w u biegłym roku, „Tropem Wilczym” odbędzie się w Przemyślu na terenie Parku Miejskiego, a start i meta znajdować się będą na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego. O godz. 12.00, jak w całej Polsce, rozpocznie się bieg główny na dystansie 1963 m, który ma nam przypomnieć o dacie śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. ”Lalek”.

Natomiast o 12.25 wystartują zawodnicy chcący się zmierzyć na bardziej wymagającej, 7 km trasie prowadzącej malowniczymi alejkami przemyskiego parku. Każdy z uczestników otrzyma w pakiecie startowym koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych, a po ukończeniu biegu pamiątkowy medal. Dodatkowo, nagrodzeni zostaną pierwsi trzej zawodnicy i zawodniczki każdego z dystansów.

W czasie imprezy odbywać się będzie zbiórka publiczna, z której środki przeznaczone będą na budowę Pomnika Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu.

Do projektu włączyło się w tym roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, które w postaci wystawy przybliży sylwetki Żołnierzy Wyklętych.

Chętni do udziału w biegu mogą się zapoznać z regulaminem TUTAJ!

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium