Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Przeworsk, Gorliczyna
Najlepszą obroną jest atak
SZACHY. Tak twierdzi ośmioletnia Magdalena Gaj z Gorliczyny, dwukrotna mistrzyni Polski w szachach klasycznych. Mimo bardzo młodego wieku, uczennica III klasy Szkoły Podstawowej nr1 w Przeworsku jest już doświadczoną szachistką. Oprócz niekwestionowanego prymatu w Polsce w swojej kategorii wiekowej, Magda może pochwalić się również wysokimi pozycjami na arenie europejskiej.
fot. Beata Olejarka
Magdalena Gaj w tym roku wystartowała w mistrzostwach Europy w Gruzji, w ubiegłym reprezentowała nasz kraj w Czarnogórze. Musiała odpuścić mistrzostwa świata w RPA z powodów finansowych, ale nie załamuje się, bo wie, że jeszcze wiele szans przed nią, aby

Szachy to niedoceniana dyscyplina sportowa. A szkoda, bo uprawianie jej wymaga wielkiego intelektu od graczy, perspektywicznego oraz – przede wszystkim – przestrzennego myślenia. Nie każdy jest w stanie przewidzieć kilka ruchów przeciwnika „do przodu” czy niejednokrotnie w myślach rozegrać całą partię, a młodziutka Magdalena Gaj to potrafi. Dziewczynka jest niesamowicie skromną i spokojną osobą, ale z wielką fascynacją opowiada o rozegranych partiach z tatą czy o emocjonujących spotkaniach z Turczynkami i Rosjankami  na Mistrzostwach Europy.

– Miłość do szachowych figur w naszych dzieciach zaszczepił kuzyn żony Tomasz Kojder, prezes miejscowego klubu szachowego „Gambit Przeworsk”. To on przyniósł pierwszą planszę szachową do naszego domu, gdy starszy syn, 13-letni dziś Szymon miał pięć lat i od tego się zaczęło. Najpierw pasją zaraził się syn, potem szachowego bakcyla złapała córka – opowiada dumny tata Waldemar Gaj. – W 2008 roku powstała Przeworska Akademia Szachowa. I bardzo dobrze, bo wiele dzieci nauczyło się gry w szachy.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium