Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Przemyśl
Patryk Kordek mistrzem Polski juniorów
Ten sukces można porównać jedynie z mistrzostwem Polski do lat 18 koszykarzy Hensfortu Przemyśl. Jest zdecydowanie jednym z największych w ostatnich latach w przemyskim sporcie. Choć jeśli weźmie się pod uwagę, że Patryk Kordek został dwukrotnym medalistą Mistrzostw Polski Juniorów w badmintonie, kto wie, czy nie jest największym.
fot. ze zbiorów własnych
Od lewej: Patryk Kordek, trener Dariusz Stańko i Michał Matysiak.

Najlepszych młodzieżowców, juniorki i juniorów w Polsce gościła hala „Relax” Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim. Impreza trwała trzy dni, od 14 do 16 czerwca br. Barwy UKS „Aktywna Piątka” Przemyśl bronili dwaj eksportowi badmintoniści. W kategorii młodzieżowców Norbert Świerk, w kategorii juniorów – Patryk Kordek.

To, co pokazał ten drugi, zasługuje na największe słowa uznania i ogromne brawa. Przygotowywał się do tych mistrzostw kilka miesięcy. Ogrom włożonej pracy, lity wylanego potu, cierpliwość i zaufanie do sztabu szkoleniowego przyniosły piorunujący efekt. Dwa medale, w tym ten najważniejszy – złoty – wywalczony w kapitalnym stylu w grze pojedynczej. Singiel to wisienka na torcie każdej dyscypliny.

Do walki o złoto w grze pojedynczej przystąpiło 29 zawodników. Przemyślanin rozstawiony był z nr 3/4. „Jedynką” był Łukasz Cimosz (Chojnik Jelenia Góra). W I rundzie Patryk pokonał Marcina Jankowiaka (Chojnik) 2:0 (21:3, 21:5), w II rundzie wygrał z Janem Lewandowskim (Kolejarz Częstochowa) 2:1 (12:21, 21:14, 21:13). W spotkaniu ćwierćfinałowym nie dał najmniejszych szans Aleksandrowi Dzwonnikowi (ŚKBad. Harcownik Warszawa), wygrywając 2:0 (21:3, 21:7). Półfinał i finał w wykonaniu Patryka stał na niebotycznym poziomie. W walce o awans do wielkiego finału zmierzył się z turniejową „dwójką”, czyli Szymonem Stofkiszem (Unia Bieruń). Wygrał w dwóch setach. Setach, które rozstrzygnął na przewagi. Pierwszego wygrał 22:20, drugiego 23:21. W wielkim finale czekał na niego… partner deblowy, kolega z ekstraklasowej ekipy UKS „Aktywna Piątka”, Michał Matysiak (Hubertus Zalesie Górne), który w półfinale wyeliminował Ł. Cimosza. Pojedynek był znakomitą reklamą badmintona. Patryk wygrał 2:1 (22:24, 21:19, 21:17) i zdobył tytuł mistrza Polski juniorów!

Srebro w deblu

W grze deblowej para Kordek/Matysiak rozstawiona była z nr 2. „Jedynką” był duet Szymon Stofkisz/Wiktor Trecki. W I rundzie nasza para miała wolny los. W ćwierćfinale pokonała Adama Bogacza (Badminton Kobierzyce) i Macieja Chojnackiego (Chojnik) 2:0 (21:19, 21:13). W półfinale rozegrali wspaniały pojedynek, rozbijając w pył duet Aleksander Dzwonnik/Łukasz Zwierzchowski (UKSB Milenium Warszawa) 2:0 (21:15, 21:9). W finale zmierzyli się z parą Technika Głubczyce  Kordian Kobylnik/Maciej Matusz. Stoczyli bardzo wyrównany mecz, ulegając 0:2 (20:22, 17:21) i zostając deblowym wicemistrzami Polski.

Norbert w ćwierćfinale

Norbert Świerk zagrał także w singlu i deblu. W I rundzie singla zawodnik UKS „Aktywna Piątka”, rozstawiony z nr 5/8 miał wolny los. W II rundzie nie sprostał Robertowi Cybulskiemu (Unia Bieruń), przegrywając 0:2 (19:21, 12:21). W deblu jego partnerem był Piotr Gajda (Chojnik Jelenia Góra). W I rundzie mieli wolny los, w II rundzie wygrali z parą Wiktor Krawczyk (MKS Ząbki)/Kamil Nasiłowski (UKSB Milenium Warszawa) 2:0 (21:8, 21:16). Mistrzostwa zakończyli na ćwierćfinale. Tam przegrali z turniejową „jedynką” Alanem Ostrowskim (Unia Bieruń) i Konradem Płochem (Start Widełka) 0:2 (8:21, 13:21).

Przed nimi Paryż...

– Miałem bardzo dużo szczęścia, bo na swojej badmintonowej drodze, po długiej przerwie, spotkałem fantastycznych ludzi. Ludzi, dzięki którym medale Patryka były 23. i 24. naszego klubu – z radością w głosie powiedział trener UKS „Aktywna Piątka” Dariusz Stańko. – Tak, to nie pomyłka. W ciągu 10 lat zdobyliśmy już 24 medale mistrzostw Polski plus osiem z dużych imprez międzynarodowych. To nie przypadek a praca wielu ludzi, których wymienię: Grzegorz Hayder, Robert Choma, Janusz Hamryszczak, Tomasz Kordek, Tomasz Zawalski, Rafał Świerk, Mariusz Bienia, Jerzy Dołchan, Adam Słomka, Bożena Haracz, Serghij Garist, Kristina Dzanhobekova, Vladislav Druschenko, Wojciech Stańko, Norbert Świerk, Grzegorz Stańko, Czesław Ziobro, Karol Zawalski, Daniel Knap, Michał Bieni , Przemysław Krawiec, Jarosław Suwała, Piotr Skrzek, Dorota Danielak czy Adam Bunio. Jakby ktoś nie wiedział, jak ciężko do tego dojść, proponuję wejście na K2 zimą. Cieszymy się ogromnie, dziękujemy wszystkim za pomoc i wiarę w nas. Teraz przed nami cel najważniejszy – Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Potem... idę na emeryturę – podsumował z humorem.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
ja 77.255.231.39 19.06.2019

Delikatnie nadmienię, że i Patryk Kordek, i Norbert Świerk pochodzą z Medyki, a nie z Przemyśla. Zatem nie przemyślanin a medyczanin:-))

user
Hhh 83.6.240.192 20.06.2019

Źle podpisana fotografia, od Lewej Patryk Kordek... cała przemyska gazeta... 

user
Wieje 31.183.254.37 27.06.2019

Jakby ktoś nie wiedział, jak ciężko do tego dojść, proponuję wejście na K2 zimą. Cieszymy się ogromnie, dziękujemy wszystkim za pomoc i wiarę w nas. Teraz przed nami cel najważniejszy – Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Potem... idę na emeryturę – podsumował z humorem.   Proszę Pana Stańko o Podanie Pierwszego Himalaistę który wszedł zimą na K2 . Bo z tego co mi wiadomo to jeszcze na K2 nikt nie wszedł , No cóż ....

nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium