Życie.pl, nr 338/2016, Sobota 3 grudnia 2016 r., Franciszka i Ksawerego
Lubaczów
10 medali warcabistów horynieckiej Unii
W Lipnie koło Leszna odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w warcabach 64-polowych zwanych klasycznymi. Znakomicie zaprezentowali się przedstawiciele Unii Horyniec-Zdrój, przywożąc do domu aż 10 medali.
Warcabiści Unii Horyniec-Zdrój aż 10-krotnie stawali na podium MP w Lipsku.

Zawodniczki i zawodnicy Unii specjalizują się i trenują w grze w warcaby 100-polowe, zwane międzynarodowymi lub polskimi, ale często bierze udział w zawodach 64-polowych. Nie przeszkodziło im to jednak sięgnąć w Lipsku po kilka medali, zdobyć tyleż samo wyższych kategorii warcabowych oraz uzyskać nominacje do reprezentacji Polski w warcabach 64-polowych. W grze długiej złoty medal zdobył Jakub Gazda (kategoria do 16 lat), srebrny – Klaudia Zaborniak (do 16 lat), zaś brązowe – Natalia Zaborniak (do 19 lat), Klara Kornaga (do 10 lat) i Angelika Żuk (do 16 lat). W mistrzostwach Polski w grze błyskawicznej złote medale wywalczyli: Jakub Gazda (do 16 lat), Mateusz Piątek (do 23 lat), srebrny – Angelika Żuk (do 16 lat), brązowy natomiast Klara Kornaga (do 10 lat).
W Drużynowych Mistrzostwach Polski wystartowała jedna drużyna z Unii (Angelika Żuk, Klaudia Zaborniak) i w kategorii do 23 lat zdobyła srebrny medal. W mistrzostwach wystartował również Mateusz Skibicki (do 16 lat), zdobywając wysokie 4. i 5. miejsce, Paweł Krzyśkowski (do 13 lat) – 8. i 12. miejsce, zaś Sylwia Krzyśkowska (do 16 lat) – dwa 5. miejsca.
Na szczególne wyróżnienie – oczywiście oprócz najlepszego w tej chwili zawodnika Unii Jakuba Gazdy, który za kilka dni wystąpi w XXXIX Finale Mistrzostw Polski Seniorów jako najmłodszy uczestnik (14 lat) – zasługuje Klara Kornaga (kategoria wiekowa do 10 lat), zdobywczyni dwóch brązowych medali MP. Klara od 7 do 12 kwietnia br. będzie reprezentować województwo podkarpackie oraz swój klub podczas IV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych w Suwałkach.
Warto dodać, że Ewa Żuk, sędzia rundowy tych mistrzostw, zdała egzamin i zdobyła I kategorię sędziowską.