Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Jarosław
Pobiegnij z okazji 1050-lecia Chrztu Polski
Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. sł. Bożej Anny Jenke w Jarosławiu organizuje Pielgrzymkę Biegową z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. W ulicznym biegu chce zgromadzić co najmniej 1050 osób. Start zaplanowano 10 września, o godz. 12 pod kościołem MB Królowej Polski. Meta w opactwie na Wzgórzu św. Mikołaja.
fot. Roman Kijanka
Pamiątkowy medal czeka na każdego uczestnika biegu.

W ostatnich latach w Jarosławiu jako Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. sł. Bożej Anny Jenke organizowaliśmy Podkarpackie Biegi Benedyktyńskie. Tym razem w ramach VI Jarmarku Benedyktyńskiego postanowiliśmy zorganizować Pielgrzymkę Biegową 1050-lecia Chrztu Polski. Udział w biegu ze względu na jego charakter i dystans nie ma ograniczeń wiekowych. Długość biegu to 1050 metrów, a limit miejsc to 1050 osób. Trasa również nie jest przypadkowa: rozpoczyna się przy kościele MB Królowej Polski w Jarosławiu i przez Rynek prowadzi do źródeł chrześcijaństwa w naszym mieście – wzgórza św. Mikołaja, zwanego Jarosławskim Opactwem Pobenedyktyńskim, którego historia sięga 1611 roku. Właśnie tutaj powstał pierwszy w średniowiecznym grodzie jarosławskim kościół – zachęca do uczestnictwa ks. Michał Kozak współorganizujący wydarzenie. – Dla wszystkich zawodników przygotowane są pamiątkowe medale, a bieg wyróżnia się także ilością i różnorodnością kategorii, które na gali podsumowującej pragniemy nagrodzić. Wśród uczestników wyróżnione zostaną osoby z najlepszymi wynikami według kategorii wiekowych, ale również osoby duchowne, nauczyciele, służby mundurowe oraz ruchy i stowarzyszenia działające na terenie archidiecezji przemyskiej – dodaje duchowny.

Bogaty i ciekawy jest program Jarmarku Benedyktyńskiego, który rozpocznie się w piątek, a zakończy w niedzielę. Organizatorzy zwracają uwagę na węgierską część uroczystości, a w niej m.in. odsłonięcie Kopijnika wzniesionego ku pamięci księcia Franciszka II Rakoczego z udziałem przewodniczącego Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövérem i prezentację wnętrz odnowionej po pożarze baszty, która ma być nazwana imieniem księcia Franciszka II Rakoczego.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium