Życie Podkarpackie nr 45/2019 Życie Podkarpackie nr 45/2019

Życie.pl, nr 315/2019, Poniedziałek 11 listopada 2019 r., Bartłomieja i Marcina
Jarosław
Ależ „remontada” jarosławskiego beniaminka!
Kiedy kibice jarosławskiego Eurobud Grupa JKS-u zaczęli nie na żarty zamartwiać się i przy okazji utyskiwać na formę ekipy prowadzonej przez Vita Teleky’ego, ta odrodziła się niczym Feniks z popiołów. Po czterech porażkach z rzędu doszło do kapitalnej „remontady”, bo pokonać aktualnego wicemistrza Polski tylko w takich kategoriach można rozpatrywać.
Ona strzelanie z Metraco Zagłębiem Lubin zaczęła, ona je skończyła – Moniky Bancilon Novais.

Prawdę powiedziawszy, trudno było czegokolwiek oczekiwać przed spotkaniem z wicemistrzyniami Polski, występującymi w europejskich pucharach i będącymi w ostatnim czasie na fali wznoszącej. To Metraco Zagłębie miało przyjechać do hali MOSiR przy ul. Sikorskiego w Jarosławiu jak po swoje. Zgarnąć z łatwością komplet punktów, aby gonić niepokonane „perły” z Lublina. Tymczasem…

Tymczasem podopieczne Bożeny Karkut czasami mogły tylko przyglądać się żelaznej konsekwencji, dokładności w rozgraniu i mocy w grze defensywnej czarno-niebieskich. A wiedzieć trzeba, że musiały radzić sobie bez kontuzjowanej, najskuteczniejszej do tej pory zawodniczki w zespole, czyli Martyny Żukowskiej. Nastąpiła kapitalna „remontada”, czyli – jak to brzmi w piłkarskim slangu – „powrót do żywych”. Lub inaczej: znakomite odrobienie lekcji, jakie w ostatnim czasie udzieliły im rywalki.

To może zabrzmieć jak żart, ale faworyzowane, doświadczone lubinianki raz tylko prowadziły w tym meczu, pięciokrotnie będą w stanie doprowadzić do równowagi. Inauguracyjne trafienie było dziełem Brazylijki Moniky Bancilon Novais. Potem, przez 5 minut było równo. W 9. min, po dwóch bramkach z rzędu Magdy Balsam beniaminek prowadził 5:2. Mimo starań, różnych konfiguracji na parkiecie, prób uniwersalności w rozegraniu akcji, zmienności gry w obronie, przyjezdne były w stanie zbliżyć się jedynie na 7:6 w 13. min i 9:8 w 18. min. Końcowe fragmenty I połowy to popis wyważonej, mądrej gry jarosławianek. Kolejne trafienia M. Balsam, M. Bancilon Novais i Natalii Turkalo pozwoliły zejść im na przerwę z 3-bramkową przewagą.

II połowa miała być horrorem i taką była. Lubinianki postawiły wszystko na jedną kartę. Przy linii bocznej szalała B. Karkut. Jeszcze w 38. min beniaminek wygrywał 17:14, ale potem nastąpił 4-minutowy przestój, przegrany 0:4 i w 42. min, po celnie wyegzekwowanym rzucie karnym przez Malwinę Hartman Metraco Zagłębie po raz pierwszy wyszło w tym pojedynku na prowadzenie – 17:18. Pierwszy i… ostatni. W 49. min jarosławianki już wygrywały 21:19, ale to jeszcze nie był koniec emocji, a dopiero początek. Takich dramatycznych końcówek jak ta w hali MOSiR-u lubinianki rozegrały na pęczki. Są w tym znacznie bardziej zaprawione, a mimo to nie dały rady zmobilizowanym do granic możliwości gospodyniom. W 57. min zmniejszyły straty. Było 23:22. Ale na każde trafienie przyjezdnych miejscowe znajdowały odpowiedź. Najpierw Olesia Donets (24:22), potem ta, która mecz trafieniem zaczęła. M. Bancilon Novais na kilkanaście sekund przed finałem mocnym rzutem z drugiej linii ustaliła wynik spotkania. Wynik, który dla wielu jest sporą niespodzianką. Ale tylko dla tych, którzy nie do końca są przekonani, że jarosławski beniaminek naprawdę ma możliwości i umiejętności, aby sporo namieszać w tej lidze.

Eurobud Grupa JKS Jarosław – Metraco Zagłębie Lubin 25:23 (15:12)
Eurobud Grupa JKS: Szczurek, Kulpa, Backiel – Bancilon Novais 5, Balsam 4, Donets 1, Luberecka 0, Rygiel 0, Turkalo 8, Strzębała 0, Pietras 3, Strózik 2, Bieńkowska 0, Amanda Szymborska 0, Aleksandra Szymborska 0, Kozimur 2.
Metraco Zagłębie: Wąż, Maliczkiewicz – Hurychova 0, Stanisławczyk 0, Grzyb 5, Hartman 4, Trawczyńska 0, Buklarewicz 1, Górna 4, Ważna 2, Galińska 0, Zawistowska 1, Machado Matieli 2, Noga 2, Pielesz 2.
Sędziowały: Urszula Lesiak i Małgorzata Lidacka (obie z Krakowa). Kary: Eurobud JKS – 10 min; Metraco Zagłębie – 16 min. Widzów: 800.