Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie.pl, nr 293/2019, Niedziela 20 października 2019 r., Ireny i Kleopatry
Jarosław
Niczym u Hitchcocka. Trzeci triumf Eurobud Grupa JKS Jarosław
Beniaminek z Jarosławia wciąż niepokonany w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce! Podopieczne Vita Teleky’ego pokonały kolejną przeszkodę, odnosząc trzecie z rzędu zwycięstwo. Najtrudniej osiągnięte, bo po pasjonującej serii rzutów karnych.
W akcji Brazylijka Moniky Bancilon Novais, która z EB Startem zdobyła 5 bramek.

Ktoś kiedyś powiedział bardzo mądre zdanie, dotyczące sportowej rywalizacji. Odpowiednie w zasadzie do każdej zespołowej dyscypliny sportu: nie jest sztuką wygrać, kiedy wszystko wychodzi, sztuką jest wygrać, kiedy pod nogami kłody. To co w spotkaniu z EB Startem Elbląg dokonały szczypiornistki Eurobud Grupa JKS jak ulał pasuje do tego stwierdzenia.

Jarosławianki pokazały wielki charakter. Charakter wojowniczek, które grają do końca. Zespół prowadzony przez Pawła Niewrzawę wysoko zawiesił poprzeczkę i bardzo długimi fragmentami był lepszy. Ale gospodynie nie pozwoliły im uciec za bardzo, nie pozwoliły im na moment uznać, że przejęły kontrolę absolutną nad wydarzeniami na parkiecie hali MOSiR.

Elblążanki prowadziły od początku. Inaugurującą bramkę zdobyła była zawodniczka JKS Jarosław Alona Shupyk z rzutu karnego. W I połowie przyjezdne pozwoliły miejscowym na trzykrotne doprowadzenie do równowagi. Ostatni raz w 23. min, kiedy było 10:10 po bramce Kingi Strózik.
W II połowie jarosławianki zwiększyły tempo gry. Zdecydowanie wzmocniły grę w defensywie. I mozolnie budowały pewność siebie. W 36. min, po bramce Magdy Balsam, po raz pierwszy w tym pojedynku wyszły na prowadzenie. Było 18:17. Trzy minuty później znowu nie pomyliła się M. Balsam i przewaga wzrosła do 2 bramek – 19:17. Oba zespoły grały jednak bardzo nerwowo, popełniając sporo prostych błędów. W 46. min, kiedy mocnym rzutem popisała się Brazylijka Moniky Bancilon Novais nic z przewagi Eurobud Grupa JKS nie ubyło – 23:21. Elblążanki nie zamierzały jednak odpuszczać. Kiedy w 53. min Milena Kaczmarek trafiła drugi raz z rzędu, zrobiło się niebezpiecznie – 25:27. Odpowiedziały N. Turkalo i Julia Pietras. Na 2 minuty przed końcem był remis 27:27. Minutę później elblążanki znowu wygrywały 28:29. Jarosławianki były w posiadaniu piłki, ale nie potrafiły przedrzeć się przez obronę EB Startu. Sekundy mijały, a wynik się nie zmieniał. Wszystko wskazywało na to, że beniaminek poniesie pierwszą porażkę w sezonie. Na 3 s przed finalną syreną było to już więcej niż pewne. Okazało się jednak, że nie dla gospodyń. Sędziowie przyznali im rzut wolny. Piłka była w rękach Martyny Żukowskiej, która kapitalnym rzutem doprowadziła do remisu i serii rzutów karnych!

W bramce jarosławianek pojawiła się Marta Backiel i została kolejną bohaterką ekipy V. Teleky’ego. Co prawda na dzień dobry pokonała ją Shupyk, ale było to ostatnie trafienie elblążanek z linii 7 m. M. Backiel nie pokonały: Garczarczyk, Trbović i Pękala. Po stronie gospodyń trafiły natomiast M. Bancilon Novais i J. Pietras. To ostatnie trafienie było na wagę zwycięstwa, trzeciego triumfu Eurobud Grupa JKS Jarosław w PGNiG Superlidze Piłki Ręcznej Kobiet.

Eurobud Grupa JKS Jarosław – EB Start Elbląg 29:29 (13:14), karne: 3:1
Eurobud Grupa JKS: Szczurek, Backiel – Bancilon Novais 5, Balsam 6, Donets 0, Luberecka 0, Turkalo 9, Strzębała 0, Pietras 3, Strózik 3, Żukowska 1, Amanda Szymborska 0, Aleksandra Szymborska 0, Kozimur 2.
EB Start: Orowicz, Pająk – Choromańska 0, Waga 4, Garczarczyk 2, Pękala 5, Cygan 4, Kaczmarek 2, Trbović 4, Szulc 0, Shupyk 8, Dronzikowska 0, Stapurewicz 0.
Sędziowali: Kamil Dąbrowski i Paweł Staniek (obaj z Kielc). Kary: Eurobud Grupa JKS – 12 min; EB Start – 12 min. Widzów: 800.