Życie Podkarpackie nr 20/2019 Życie Podkarpackie nr 20/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2019, Poniedziałek 20 maja 2019 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Karatecy zawojowali konkurs-plebiscyt. Bakalus i Igielski zwycięzcami! [ZDJĘCIA]
44. KONKURS-PLEBISCYT CZYTELNIKÓW ŻYCIA PODKARPACKIEGO NA 10 NAJLEPSZYCH-NAJPOPULARNIEJSZYCH SPORTOWCÓW 2018 ROKU

Na początku XXI wieku w historii plebiscytowych zmagań, czyli pomiędzy 2005 a 2015 rokiem, nastąpił „cichy” okres dla zawodników uprawiających karate kyokushin. Nie było ich w „dziesiątkach” najlepszych, nie było wśród nominowanych. Jaskółką, że dyscyplina się odradza był 2016 rok. Sygnał dał Dawid Surmiak z Przeworska, zajmując w plebiscycie piąte miejsce. Rok później zaskoczył młody Kornel Brzyski z Adamówki, a w ubiegłym roku Michał Igielski. W plebiscycie za 2018 rok karatecy kyokushin dokonali prawdziwego „wejścia smoka”. Kategorię seniorów wygrał Radosław Bakalus, a Michał Igielski powtórzył swój ubiegłoroczny sukces.

Kilka tygodni rywalizacji

Rywalizacja o zajęcie jak najlepszego miejsca w końcowej klasyfikacji 44. konkursu-plebiscytu trwała od początku jego ogłoszenia. Wzięło w nie udział 55 sportowców w kategorii juniorów i 51 sportowców kategorii seniorów. Nominowała ich kapituła plebiscytu na podstawie sportowych dokonań w całym roku. Reprezentowali oni 17 dyscyplin, w przypadku kategorii juniorów i 13 seniorskich dyscyplin. Stało się też tradycją plebiscytową, że co jakichś  czas pojawia się zupełnie nowa dyscyplina sportowa. W ubiegłym roku przyjęliśmy bocce do tej palety dyscyplin uprawianych w regionie.

44. konkurs-plebiscyt ogłosiliśmy 19 grudnia ub.r., a głosowanie trwało do 31 stycznia 2019 roku. Łącznie na konkurs nadesłano 2 tys. 696 kuponów, a drogą SMS-ową oddano 3 tys. 731 głosów. Jeden głos przekazany drogą SMS-ową wart był 2 pkt. A kupony miały wartość 3, 2 i 1 punktu w zależności od miejsca umieszczenia nominowanego sportowca. Na podstawie takiego głosowania i po przeliczeniu wszystkich głosów wyłoniliśmy zwycięzców, „dziesiątki” najlepszych-najpopularniejszych oraz ustaliliśmy pozostałe miejsca sportowców konkursie. Wszyscy sportowcy, na starcie, otrzymali od kapituły 10 punktów, co jest nowe w tym plebiscycie. Wszystkich sportowców obdzieliliśmy jednakowo, uznając wkład wszystkich nominowanych w rozwój reprezentowanej dyscypliny sportu.  

 

Cel osiągnięty

Z przekazu, jaki pozostawili nam poprzedni organizatorzy konkursu-plebiscytu, przed 29 laty przyjęliśmy i kontynuujemy osiąganie celu nadrzędnego jaki sobie stawiamy. Tym celem jest promocja różnych dyscyplin sportowych. Na przestrzeni tych minionych lat promowaliśmy tradycyjnie uprawiane sporty w regionie, takie jak: koszykówka, lekkoatletyka, piłka ręczna i  nożna, pływanie, tenis stołowy, ciężary. W plebiscycie pojawiały się nowe dyscypliny. Dobre wyniki, jakie osiągali sportowcy takich dyscyplin jak: karate i sporty walki różnych odmian, łucznictwo, biegi na orientację, bilard, czy ostatnio bocce dały podstawy, aby i te dyscypliny promować.  

 

Powrót do korzeni

Plebiscytem rządzą nasi Czytelnicy. To ich opinia decyduje, który sportowiec zostaje nominowany, ile punktów dostanie w konkursie. Do kapituły plebiscytu należy organizacja i zorganizowanie finału przedsięwzięcia. Od 1991 roku staramy się, aby podsumowanie wysiłku sportowców miało oprawę odświętną. W przeszłości takie uroczyste podsumowania miały miejsce w Przemyślu w dawnym Klubie Garnizonowym, aż jedenaście razy przyjmował nas Zygmunt Ziober w restauracji Albatros, trzy razy byliśmy przyjmowani w nieistniejącej restauracji Balaba, raz przyjmował nas na pokojach wojewoda przemyski, a od pięciu poprzednich lat szeroko przed nami otwierała nam bramy Zamku Kazimierzowskiego pani Renata Nowakowska.

W przemyskiej hali sportowej odbywały się pierwsze posumowania plebiscytów, głównie przy okazji organizowanych w tym czasie meczów lub imprez sportowych. W tym roku powróciliśmy tam 11 lutego br., aby ogłosić wyniki i podsumować 44. konkurs-plebiscyt. Miejscem była sala kolumnowa ośrodka. Mimo że to pierwszy dzień zimowych ferii, dopisali sportowcy i zaproszeni goście. W uroczystości wzięli udział posłowie na Sejm RP – Andrzej Matusiewicz i Marek Rząsa, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, najmocniejsza z możliwych była reprezentacja władz Przemyśla z prezydentem Wojciechem Bakunem i jego zastępcą Bogusławem Świeżym, naczelnikiem Wydziału Sportu Januszem Łukasiewiczem czy pełniącym obowiązki dyrektora POSiR Robertem Kazimirem. Obecny był także znany działacz i sędzia sportowy Edward Prachowski, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc podczas organizacji tego przedsięwzięcia. Przedstawiciele władz i zaproszeni goście wręczyli sportowcom pamiątkowe dyplomy i puchary za wyniki w 2018 r., jednocześnie życząc im kolejnych udanych startów i jeszcze lepszych wyników w nowym roku.

Kulminacyjnym momentem spotkania było przekazanie przez wicemarszałka P. Pilcha na ręce organizatorów konkursu-plebiscytu, pamiątkowego grawertonu dla Henryka Jaskuły – „Sportowca 100-lecia”. Tytuł ten został mu nadany przez kapitułę plebiscytu.

Na zakończenie spotkania szefowa restauracji „Jaglanka” (działającej na terenie hali POSiR) Stanisława Kościelny zaserwowała sportowcom niezwykle finezyjne i efektownie przygotowane jadło, które przez uczestników poczęstunku nagrodzone zostało złotym medalem.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
m37 195.246.216.216 01.03.2019

A może by tak zamieścić wyniki na stronie a nie tylko zdjęcia polityków i podziękowania dla sponsorów?

user
176 5.173.32.178 03.03.2019

Jest nasz przystojniak

nr 20/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium