Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Przemyśl
Nic z tych rzeczy
Odwiedził mnie w redakcji stały czytelnik Życia Podkarpackiego. Wiek: około sześćdziesięciu lat. Nazwiska nie podał, przedstawił się właśnie jako stały czytelnik. Miałem trochę czasu, więc porozmawiałem. Dzięki takim spotkaniom można się dowiedzieć na przykład, jak czytelnicy oceniają ŻP, czego im w gazecie lokalnej brakuje, o czym by najchętniej poczytali, co ich denerwuje, a co bawi. Nic z tych rzeczy. Po kilku ogólnych zdaniach, dotyczących piękna regionu, a Przemyśla w szczególności, mój gość przeszedł do meritum.

– Wie pan – rozpoczął swoją historię – jestem Ukraińcem, moja żona Polką. Od kilkudziesięciu lat jesteśmy szczęśliwym małżeństwem. Jak mi się zdaje, wychowaliśmy dzieci w duchu poszanowania dla różnych narodowości, religii, przekonań. Więc to możliwe i proszę mi wierzyć, jak się ludzie szanują, wcale nie takie trudne. Od lat nie mieszkamy już w Przemyślu, ale sercem ciągle tu z żoną wracamy.

W czasie wolnym przyjeżdżamy, a rodzina regularnie przysyła nam waszą gazetę, bo chcemy wiedzieć, co słychać w rodzinnych stronach. I stąd moja wizyta. Bardzo martwi nas zaognienie relacji polsko-ukraińskich. Czy możliwe jest, aby Życie Podkarpackie pomogło ludziom popatrzeć na siebie bardziej życzliwie i ufnie?

– Od wielu lat staramy się to robić. Pewnie z marnym skutkiem, skoro od 1989 roku wyrosło nowe pokolenie, a ono, zamiast uczyć się z kart historii trudnej przeszłości obu narodów, ma równie radykalne poglądy, jak ich ojcowie i dziadkowie. To może trochę zniechęcać – wtrąciłem zaskoczony tematem spotkania.

– Ale powinniście próbować cały czas.

– Będziemy – obiecałem.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium