Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przemyśl
Kto ratownikiem mostu?
Obecność aż trzech włodarzy nadsańskiego grodu na czele z prezydentem Robertem Chomą oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot wskazywała, że konferencja prasowa, która odbyła się w urzędzie miasta 19 sierpnia br., ma sporą wagę. Tematem było przedstawienie dwóch koncepcji zagospodarowania zabytkowego, jedynego w swoim rodzaju, mostu kolejowego na Sanie.

Odniosłem jednak wrażenie, że wszystko co dobre z tym związane władze miasta przypisały tylko i wyłącznie sobie. A to nieprawda i władze doskonale o tym powinny wiedzieć. Tekstów o fatalnym stanie technicznym tego obiektu napisałem w ciągu ostatnich trzech lat kilka. Za każdym razem z pytaniem o most zwracałem się do miasta. I za każdym razem odpowiedź z magistratu była taka sama: to nie nasz obiekt, należy do PKP i tam powinienem szukać rozwiązania (korespondencja do wglądu w redakcji). Pytałem więc w spółce PKP. Tam mnie zbywano, że może za rok, może za dwa. Odpowiedź na pytanie, czy miasto w jakikolwiek sposób interesowało się lub interesuje się tym tematem, brzmiała: nie (korespondencja do wglądu w redakcji).

Nagle, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, bezczynność zamieniała się w działanie. Dlaczego? Najprawdopodobniej dlatego, że na jednym z portali społecznościowych Maciej Dębicki, Krystian Rachwał i Błażej Wilk zainicjowali akcję społeczną pod hasłem „Uratujmy Most Kolejowy w Przemyślu”. To oni rozpropagowali temat, to oni zainteresowali nim odpowiednie organy. Bądźcie – szanowni panowie prezydenci – precyzyjni i sprawiedliwi!

Oczywiście, ta akcja bez pomocy władz miasta i pieniędzy z budżetu nie ma prawa zakończyć się powodzeniem. Nie widzę więc potrzeby, aby jedni dystansowali się od drugich. Działajcie razem, a z całą pewnością jeden z najbardziej charakterystycznych elementów miejskiego krajobrazu nie pójdzie na żyletki i przez lata całe służyć będzie mieszkańcom.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
097 94.254.130.246 24.08.2016

Brawo Panie Mariuszu za ten tekst. Facet, ktory rzadzi Przemyslem powinien sie wstydzic!!!

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium