Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Przeworsk
Nie doceniamy tego, co mamy obok
Pytając, co można robić w Przeworsku, słyszymy często odpowiedź: „Nic, bo nic tutaj nie ma”. Ale czy faktycznie tak jest? A ilu z nas korzystało z wieży widokowej w przeworskim ratuszu? Wstyd się przyznać, ale ja nigdy na niej nie byłam, jednak odwiedzając inne miasta, wchodziłam na tego typu obiekty.
Mamy przecież swoją kolej wąskotorową, swoją, bo przeworską. Ale pewnie wiele osób z miasta i okolicy powie, że nigdy nią nie jechało, bo za długo, bo nudno. Tymczasem nie nudzą ich wycieczki bryczką po Zakopanem, czy czerwonym autobusem po Londynie. Zachwycamy się pałacami, zabytkami architektury w Polsce i na świecie, a czy wiemy chociaż co mieści w sobie przeworskie muzeum? A co z odkrytą pływalnią? Sceptycy machają ręką, biorą kąpielówki i jadą do innych miast. A kiedy w internecie zamieszczamy artykuł o naszej pływalni, to dopiero mieszkańcy Przemyśla ją doceniają, bo nie mają własnej. Dlaczego my, Polacy, tacy jesteśmy, że nie chwalimy swojego? 

Wydaje nam się, że im dalej pojedziemy na wakacje i im bardziej egzotyczne dodamy zdjęcia na facebooka, tym jest lepiej. Pojedziemy do obcego miasta i zapłacimy za wejście na wieżę widokową, ale na własną nie wejdziemy za darmo. Zachwycamy się wnętrzami starych kościołów odwiedzanych podczas wakacji, a często nie mamy pojęcia, jakie skarby i tajemnice kryją nasze. Robimy zdjęcia przy pomnikach, których znaczenia i historii nie znamy, a w domowych zbiorach nie mamy fotografii z przeworskimi zakątkami. Dlaczego to, co nieznane, wydaje nam się lepsze? Dlaczego za lepsze uznajemy to, co znajduje się dalej od nas? 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kasander 31.183.197.163 09.08.2016

>>Pojedziemy do obcego miasta i zapłacimy za wejście na wieżę widokową, ale na własną nie wejdziemy za darmo. <<
Dziwne rozterki - a niby co z tej naszej przeworskiej wieży mamy podziwiać? "Trzy chałupy na krzyż" czy niezaorane pola?

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium