Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 264/2017, Czwartek 21 września 2017 r., Hipolita i Mateusza
Opublikowano
Sprawiedliwi
Często słychać, że Polaków w czasie II wojny światowej cechował antysemityzm, wydawali swoich sąsiadów Żydów i nawet brali czynny udział w ich zabijaniu. Naprzeciw tym doniesieniom wychodzi 6600 Polaków odznaczonych medalami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jest to izraelskie wyróżnienie przyznawane nie-Żydom za pomoc w ratowaniu Żydów. Takich medali przyznano ogółem 26 tysięcy, a Polacy stanowią największą grupę odznaczonych.

Wśród Polaków natomiast, wyjątkowo dużo jest mieszkańców Podkarpacia. Nie dziwi więc, że Muzeum Polaków Ratujących Żydów powstało właśnie w tym regionie – w Markowej.

Jego otwarcie w miniony czwartek było wydarzeniem, które odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Szum medialny przyczyni się do promocji wspomnianego miejsca oraz odkrywania dobrej karty historii mieszkańców tej części naszego kraju.

Wśród upamiętnionych znajdują się także osoby pochodzące z naszego regionu. Kilku z nich poświęcamy dzisiaj tekst Śmierć za kromkę chleba. Warto podkreślić, że „sprawiedliwych” jest o wiele więcej niż wyróżnionych. Historycy szacują, że Żydom pomagało co najmniej 100 tysięcy Polaków. Nie wszystkich uda się upamiętnić medalami, ale dzięki lokalnym historykom i pasjonatom ich dzieje mogą ujrzeć światło dzienne.
W czasie rozmowy ze mną Antoni Segelin podkreślał, żeby przy okazji artykułu podziękować dwojgu osobom: dyrektor Gimnazjum w Birczy Monice Bodnar i nauczycielowi Zespołu Szkół Grzegorzowi Piwowarczykowi, którzy poświęcają wiele sił, aby historia ich gminy była znana wśród młodszej i starszej części społeczeństwa. Wiem, że to robią z pełnym zaangażowaniem, więc czynię to z czystym sumieniem.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Co myślisz o banerach antyaborcyjnych pojawiających się w przestrzeni miejskiej?
  • Są szokujące i takie powinny być reklamy prezentowane publicznie
  • Popieram ruch antyaborcyjny, ale takie wystawy powinny się pojawiać tylko w galerii
  • Tak wstrząsające reklamy nigdy nie powinny być eksponowane na ulicach
  • Nie mam zdania
nr 38/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium