Życie Podkarpackie nr 12/2017 Życie Podkarpackie nr 12/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 86/2017, Poniedziałek 27 marca 2017 r., Lidii i Ernesta
Opublikowano
Przemyśl
Czemu nie na rampie?
Kiedy w niedzielę na rampie w Bakończycach uczestniczyłem w symbolicznej uroczystości zapalenia znicza wywiezionym na Sybir, podeszła do mnie starsza pani i wiedząc, że jestem dziennikarzem, zapytała: – Proszę mi powiedzieć, dlaczego pomnik poświęcony sybirakom ma stanąć nad Sanem?

Przecież tutaj jest najbardziej symboliczne miejsce. Stąd ich wywozili, między innymi mojego nieżyjącego już ojca. Nie rozumiem decyzji władz o lokalizacji pomnika. Chyba, że chcą mieć blisko, kiedy raz w roku przypomną sobie o rocznicy wywózki i pójdą złożyć kwiatki. Ja na pewno do końca życia będę przychodziła na rampę i tu będę stawiała znicz, bo pamiętam opowieść ojca o tym, jak popatrzył na Przemyśl, nim się zatrzasnęły drzwi wagonu.

Przyznam, że trochę przekonały mnie argumenty córki sybiraka. 

Na przykład dla Żydów takim symbolicznym miejscem jest Umschlagplatz (z niemieckiego plac przeładunkowy) i to nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach, skąd wyjeżdżali w ostatnią drogę. Dlaczego więc w Przemyślu ma być inaczej, skoro rampa jest faktem historycznym. Widziałem łzy w oczach sybiraków, kiedy wskazywali na tory, po których ich wywieziono i nie jestem pewien, czy takie emocje będą im towarzyszyć nad Sanem, tym bardziej że pomnik ma mieć kształt wagonu.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mossad 82.113.99.85 23.02.2016

"...Na przykład dla Żydów takim symbolicznym miejscem jest Umschlagplatz (z niemieckiego plac przeładunkowy) i to nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach, skąd wyjeżdżali w ostatnią drogę. Dlaczego więc w Przemyślu ma być inaczej, skoro rampa jest faktem historycznym...." 

PRAWDOPODOBNIE DLATEGO ŻE POLACY TO NIE ŻYDZI A POLSKA TO NIE IZRAEL

user
młody 31.183.210.113 23.02.2016

No cóż przeczytałem tą opinię, komentarz Pana redaktora i myślę, że jeśli już się rozpoczęła budowa pomnika to nie należy już za wiele komentować, udzielać się w polemikę. Ktoś zadecydował, Ktos zaakceptował i niech tak pozostanie.

Sonda
Czy po zmianie przepisów zauważyłeś wzmożoną wycinkę drzew w Twojej okolicy?
  • Tak, tną na potęgę
  • Drobne zmiany, raczej kosmetyczne
  • Nie zauważam zmian
nr 12/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium