Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Przemyśl, Region
Selfie, lajki i hasztagi
Nastały czasy, w których człowiek staje się coraz bardziej samotny. Skrajnym przykładem osamotnienia jest selfie. Dawniej zdjęcia robili nam bliscy, znajomi, a nawet przygodni przechodnie. Nie było w tym żadnego obciachu, a wręcz przeciwnie.
Obecnie nie trzeba nikogo prosić. Jest selfie. Bajka, jeśli przytulamy się twarzą do ukochanej i pstrykamy smartfonem. Gorzej, kiedy sami chodzimy ze sobą i robimy sobie zdjęcia. Ułatwia to technologia. Coraz więcej ułatwień dla tych, co chcą sobie zafundować fotę z rąsi. Patrzysz w ekran telefonu, widzisz siebie i robisz sobie autoportret. Jeśli dołożysz do tego kijek, to strzelisz sobie ujęcie z daleka.
Tym sposobem człowiek staje się niezależny i samorządny i nikt mu już nie jest potrzebny oprócz narzędzia do pstrykania. Podobnie rzecz ma się z życiem towarzyskim. Dawniej normą były spotkania, w których osobisty udział i pogaduchy dawały smak kontaktu z drugim człowiekiem. Obecnie zastępuje to sieć. Nadchodzą pokolenia, które w tę sieć dały się już złapać na dobre. 
Tam rządzą lajki. Nieważne, że ktoś daje lajka przy informacji o jakiejś katastrofie czy widowiskowej klęsce żywiołowej. Daję lajka – lubię to. W ten oto sposób kontakty międzyludzkie przechodzą okres transformacji, wchodząc w erę wymiany poglądów i opinii za pośrednictwem, delikatnie mówiąc, kosmosu. Należało się tego spodziewać i wizja spotkań na czacie, fejsie czy twitterze – jako podstawowej formy kontaktowania się –  już stała się faktem. O tym , jak przy okazji wylewa się cysterny pomyj i obelg na głowy co niektórych, nie ma co pisać. Hejty są przejawem ogólnej nienawiści drzemiącej w narodzie i nie pomoże na to nawet rok miłosierdzia. Jest jeszcze hasztag. Słowo poprzedzone kratką. Porządkuje i ułatwia wyszukiwanie. Chcesz coś zaznaczyć albo uwypuklić i już dajesz płotek przed. Proste. Tak to powoli żywy człowiek znika gdzieś z pola widzenia i zastępuje go wirtualny byt. Strzelić selfie i wrzucić na fejsa. Hasztagi, lajki i hejty. Takie nastały czasy.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
paramido 94.254.240.20 11.02.2016

Technologia wnosi nie tylko 'kiedyś było lepiej'. Jak wydłużył się dzień po wprowadzeniu elektryczności też niektórzy skandowali, że dawniej śpiewało się wspólnie przy świeczce, więcej baraszkowało w łóżku i wcześniej wstawało do roboty ;)

A w temacie zdjęć - są serwisy bardzo poręczne, gdzie prosto z telefonu można zamówić wywołane zdjęcia. Ba, można je wysłać do kochanej osoby. To na pewno zbliża i ułatwia. W Polsce to np. Pstrykamy.pl a za granicznych jest sporo więcej...

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium