Życie Podkarpackie nr 42/2017 Życie Podkarpackie nr 42/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 293/2017, Piątek 20 października 2017 r., Ireny i Kleopatry
Opublikowano
Jarosław
Wystarczy jeden odblask, by uchronić się od potrącenia przez pojazd
– Od 31 sierpnia 2014 roku piesi, którzy poruszają się po zmroku i poza terenem zabudowanym, obowiązkowo muszą nosić elementy odblaskowe. Wystarczy jeden odblask, by uchronić się od potrącenia przez pojazd.

Pamiętajmy, że piesi z daleka widzą zbliżający się, oświetlony pojazd. Natomiast po zmroku piesi ubrani w ciemne kolory widoczni są dla kierowców w odległości 40-60 metrów. Noszenie elementów odblaskowych sprawia, że kierowca może dostrzec pieszego już z odległości 150 metrów, dzięki czemu ma czas na zareagowanie, wyhamowanie i ominięcie pieszego. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Gogo 194.181.88.214 03.12.2015

Tylko że w wielu przypadkach cała szerokość jest nie oświetlona, lub snop światła trafia na przeszkody tworząc "obszar wyłączony z oświetlenia" także ten przepis jest chybiony bo pieszy na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym powinien nosić odblaski

user
mireczka1 83.20.145.176 05.12.2015

Ktoś się orientuje gdzie w Przemyślu można kupić coś takiego: http://kamizelkaodblaskowa.com.pl/rekawy-odblaskowe-na-rower/ chodzi o jakiś sklep stacjonarny, a nie internetowy.

Sonda
Jak często wyjeżdżasz na zagraniczne urlopy?
  • Przynajmniej raz do roku
  • Częściej niż raz do roku
  • Raz na kilka lat
  • Urlop zawsze spędzam gdzieś w Polsce
  • Nigdy nie wyjeżdżam podczas urlopu
nr 42/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium