Życie Podkarpackie nr 7/2018 Życie Podkarpackie nr 7/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 49/2018, Niedziela 18 lutego 2018 r., Symeona i Konstancji
Opublikowano
Region
Pytania o referendum
Za pięć tygodni czeka nas referendum, którego sens jest niestety dość wątpliwy. Z kilku powodów. Po pierwsze, wielu prawników ocenia, że jest ono niezgodne z konstytucją. Nie będzie miało więc charakteru wiążącego, a co najwyżej sondażowy. Sondaż można jednak przeprowadzić bez wydawania 100 milionów złotych (tyle będzie kosztować głosowanie). Po drugie, nietrudno zgadnąć, jakie będą odpowiedzi.

„Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”. (prawie) Każdy odpowie TAK. „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”. Oczywiście NIE, bo „dlaczego mają się utrzymywać z moich podatków?”. „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”. Może głosy będą bardziej podzielone, ale z przewagą na TAK.
Warto jednak zauważyć, że JOW-y wcale nie są lekarstwem na wszystkie bolączki sceny politycznej. Nie jest nim też zniesienie finansowania partii z budżetu państwa. Dlaczego? Bo wówczas biznes i polityka jeszcze bardziej się do siebie zbliżą. Partie muszą skądś brać pieniądze, a te będą wpływać na „drobne” zmiany w prawie i uchwalenie korzystnej dla kogoś ustawy.

Na pięć tygodni przed referendum wiemy o nim tylko tyle, że będzie. Nie ma żadnej dyskusji, żadnych „za” i „przeciw”. Czy dlatego, że wyniki i tak trafią do kosza?

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 7/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy strażnicy miejscy powinni mieć kamery?
  • Tak, dokumentują, czy interwencja przebiegała zgodnie z zasadami
  • Nie, dlaczego strażnicy mieliby nas nagrywać?
  • Nie mam zdania