Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Region, Przemyśl
Uważnie i odpowiedzialnie dobierajmy pamiątki z urlopu
Wyroby ze zwierząt bądź żywe okazy przywiezione z wakacji spędzonych w egzotycznej części świata mogą być początkiem kłopotów. Jeszcze kilka lat temu za wwóz do Polski egzotycznej pamiątki (żywego zwierzęcia lub wyrobów z jego skóry, kości, rogów, itp.) groziły niewielkie sankcje.
Przepisy uległy zaostrzeniu nie tylko po ratyfikacji przez Polskę Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), ale także po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody  jest to przestępstwo zagrożone karą od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. Bez pozwolenia nie wolno przywozić m.in. małp, papug, ptaków drapieżnych, żółwi lądowych i morskich, węży, jaszczurek, a także kaktusów i roślin owadożernych. Na nieprzyjemności narazimy się także, kiedy w naszych bagażach celnicy znajdą, np. skóry kotów drapieżnych, niedźwiedzi, wilków, zebr oraz koralowce i muszle.

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje warto, a nawet należy zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w danym państwie.

Wszelkie informacje odnośnie przepisów w zakresie przywozu i wywozu towarów można uzyskać w Centrum Informacji Służby Celnej pod nr telefonu 801 470 477 bądź droga mailową: info.sluzbacelna@kat.mofnet.gov.pl.

Dodatkowo polecam naszą stronę internetową: www.przemysl.scelna.gov.pl

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium