Życie Podkarpackie nr 12/2018 Życie Podkarpackie nr 12/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 80/2018, Środa 21 marca 2018 r., Benedykta i Lubomira
Opublikowano
Region
Gdy policjant ma wolną rękę
W poniedziałek obudziliśmy się w nowej drogowej rzeczywistości. Nie dlatego, że nagle nam przybyło dróg albo ich stan się polepszył. Nic z tych rzeczy. Za to zaostrzył się taryfikator kar za wykroczenia. Nowe przepisy budzą kontrowersje. Jedni uważają, że to krok w słusznym kierunku, inni, że kary są zbyt rygorystyczne. Jakby nie było, można powiedzieć jedno: są w miarę dokładnie sprecyzowane.

Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h prawo jazdy ląduje w policyjnym schowku. Brak odblasku kosztuje pieszego 100 zł. Konkret. Mogą się podobać lub nie, ale są jasne. 

Wątpliwości budzi inne uprawnienie policjantów – odbieranie prawa jazdy za „rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego”. Co jest tym rażącym naruszeniem? 

Tego już kodeks nie precyzuje. Wszystko zależy więc od uznania funkcjonariusza. I choć przepis obowiązuje od dawna, od kilku miesięcy policjanci korzystają z niego coraz częściej. Wydaje się, że czasem jednak za często.

Dla jasności – jestem za tym, żeby było bezpiecznie. Na drodze, na stadionie, na ulicy. I chciałbym, żeby zaostrzeniu uległy kary za chuligańskie zaczepki czy niszczenie cudzej własności. I żeby przestrzegali ich wszyscy, bez względu na stanowisko czy immunitet. 

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
123 83.24.213.98 24.05.2015
 Teraz jest tak, że dla jednego policjanta rażącym naruszeniem przepisów będzie spowodowanie wypadku z ofiarami śmiertelnym, a dla drugiego stłuczka parkingowa lub krzywa mina kierowcy. Za wykroczenia powinno się karać mandatami, w sytuacjach szczególnego zagrożenia powinien o karze orzekać Sąd. Żaden policjant nie jest i nie będzie przygotowany do bycia Sędzią. Nie można też pominąć tego, że obecne przepisy łamią Konstytucję RP i prawa człowieka (podwójna kara za to samo).
user
mk 91.193.208.124 25.05.2015

Zazwyczaj policjant , to dość prosty chłop . Dla niego  - jak napisał poprzedni internauta- "rażącym wykroczeniem " będzie    krzywe spojrzenie na policmajstra. I tak być nie powinno , do daje  takiemu mundurowemu  zbyt duże uprawnienia.   A  to już prosta droga  do samowoli.

user
tre 83.31.68.108 14:11:53 26-05-2015
Żeby sami jeszcze byli  w porządku, używają niezgodnych z prawem mierników, łamią Konstytucję RP  - miejmy nadzieję, że zostanie temu wkrótce położony temu kres.
nr 12/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy uważasz, że wprowadzenie nocnej prohibicji, czyli zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6, to dobry pomysł?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania