Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 158/2020, Sobota 6 czerwca 2020 r., Pauliny i Laury
Opublikowano
Emerytalna loteria
U progu roku ZUS ma dla ubezpieczonych dwie wiadomości. Pierwsza – przynajmniej teoretycznie – jest dobra. Otóż osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których roczny przychód nie przekracza 63 tys. zł, mogą skorzystać ze stworzonej przez rząd możliwości i płacić mniejsze składki. Tyle tylko, o czym już nikt nie wspomina, te skromniejsze od dotychczasowych daniny, kierowane na nasze indywidualne konta u narodowego ubezpieczyciela, to w przyszłości niższa emerytura. Czyli nie kijem go, to pałką. Krótko mówiąc, dobra zmiana, która złe wieści niesie.

Druga wiadomość, która również powinna zainteresować mniejszych i większych przedsiębiorców, w tym prowadzących jednoosobowe firmy, jest zła. I to już chyba nawet nie teoretycznie. Tym razem chodzi bowiem o podwyżki. Konkretnie zaś o podwyżki comiesięcznych zobowiązań wobec ZUS (ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe), które będą wyższe o ponad siedem procent w stosunku do roku ubiegłego. Więc może i emerytura będzie przez to wyższa? – śnią marzyciele, których ze snu budzą twarde realia.

Bo także w tym przypadku wyższe wpłaty wcale nie oznaczają automatycznie wyższych, satysfakcjonujących świadczeń w chwili, kiedy zakończymy naszą zawodową aktywność.

Eksperci bezlitośnie wyliczają, że głodowe emerytury to nie science fiction, lecz nieodległa perspektywa, a dla wielu z pewnością już teraźniejszość. „Oto jak nas, biednych ludzi, rzeczywistość ze snu budzi” – pisał kiedyś Tadeusz Boy-Żeleński, jakby żył teraz.

Nic zatem dziwnego, że na pytanie, co wybierasz – OFE czy ZUS, coraz częściej słychać odpowiedź: Lotto. Nawet tam są większe szanse.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium