Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 158/2020, Sobota 6 czerwca 2020 r., Pauliny i Laury
Opublikowano
Śmietnik umysłowy
– Dla nas, bezdomnych, śmietnik to prawdziwa skarbnica. Skarbnica nie tylko rzeczy, które można powtórnie wykorzystać. Otóż na podstawie zawartości kubłów da się również wyciągnąć wnioski o mentalności wielu z nas – przekonywał mnie mężczyzna napotkany przy osiedlowym śmietniku i przyznaję, że mi zaimponował.


Zapewne nie on pierwszy sporządził tę osobliwą analizę psychologiczną i doszedł do smutnego wniosku, że niejednokrotnie wyrzucane przez niektórych z nas rzeczy tworzą swoisty autoportret durnia, całkowicie pozbawionego wyobraźni.

Przepraszam za dosadne stwierdzenie, ale w jaki inny sposób określić osoby, które nie zadadzą sobie choćby minimalnego wysiłku, aby przynajmniej wstępnie segregować to, co wynoszą z domu i za co – zgodnie z tzw. deklaracją śmieciową – płacą.

– Niedawno wróciłam z Japonii – opowiadała mi znajoma przemyślanka, miłośniczka kraju Kwitnącej Wiśni. – Mieszkańcy tego wyspiarskiego państwa wykazują niebywałą wprost troskę o środowisko naturalne, czego przejawem jest m.in. podejście do redukcji odpadów z gospodarstw domowych. Rekordziści dzielą śmieci na kilkanaście, a niektórzy nawet na kilkadziesiąt kategorii. W wielu miastach odpady pakuje się do kilku przezroczystych worków. Te nieposegregowane nie są w ogóle zabierane. Taki wstyd przed sąsiadami to dla Japończyka największa kara – przekonywała.

Wielu z nas daleko jest do potomków honorowych Samurajów. Lenistwo, brak kultury, nonszalancja biorą górę nad troską o planetę Ziemię. A tym samym troską o nas samych, czego zaśmiecone umysły nie pojmują. Kiedy tamci są skłonni wkładać śmieci do wielu pojemników, my mamy problem, aby umieszczać je w zaledwie  kilku przeznaczonych na odpady zmieszane, plastik, szkło, papier. Niejednokrotnie upchane w worku lądują wśród tych pierwszych, kiedy pozostałe znajdują się obok.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium