Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 158/2020, Sobota 6 czerwca 2020 r., Pauliny i Laury
Opublikowano
Przemyśl
Teoria rozbitej szyby
Nie brakuje w Przemyślu brzydkich, wręcz obskurnych miejsc i kiedy je widzę, momentalnie przypomina mi się teoria rozbitej szyby, którą w latach osiemdziesiątych opracowali holenderscy naukowcy. W skrócie mówi ona, że oznaki drobnych przestępstw i wykroczeń, takich jak wybite okna, wyzwalają jeszcze więcej zachowań przestępczych.
Jeśli w budynku pojawi się wybite okno i nikt go nie naprawi, wkrótce inne okna podzielą jego los. To samo odnosi się do graffiti, czy śmieci, które szybko urastają do rozmiaru śmietniska. Przysłowiowa rozbita szyba to znak, że nikt tu nie dba o porządek, że nie obowiązuje tu żadne prawo, a to z kolei zachęca do dalszego nieprzestrzegania norm i powoduje postępującą degradację otoczenia.

Tak rodzą się złe dzielnice czy ulice, którymi lepiej nie chodzić. Po prostu coś takiego jest w człowieku, że bez zastanowienia rzuci papierek czy niedopałek w zaśmiecone już miejsce, natomiast nie zrobi tego w miejscu zadbanym i czystym. 

Jako przykład polecam podwórko obok nieczynnej szkoły przy ulicy Ratuszowej, gdzie za płotem gromadzi się coraz więcej śmieci, albo opuszczoną posesję na początku ulicy Grunwaldzkiej, którą ludzie traktują jak podręczne śmieciowisko, a już szczytem jest pustostan przy końcu ulicy Mickiewicza, w którym bezdomni urządzili kloakę i śmietnisko. Wynika z tego, że nieporządek przyczynia się do jeszcze większego nieporządku, a przecież wyeliminowanie niewielkich problemów może zapobiegać powstawaniu większych. Niedługo zaczną się prezentacje kandydatów na stanowisko prezydenta miasta. Ciekawe, czy któryś z nich w swoim programie umieści plany zapobieżenia efektowi rozbitej szyby?

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Kaczka 31.0.23.133 02.07.2018

Jaki na pewno ma rozwiązanie. Staruszkę przez pasy przeprowadzi. Wybuduje fabryki. Prawdziwy okaz PiSu.

user
dk 31.128.20.129 02.07.2018

Żeby  nie PIS  to tacy gospodarze jak w Przemyślu by trawą zarosły

user
kat 213.76.34.117 02.07.2018

czy któraś z osob odpowiedzialnych za taki stan wyszła za swojego biurka w godzinach pracy i zrobiła obchód po miescie. ? raczej nie , a tak powinno być. Zeszycik w rękę i naprzód wraz ze swoimi pracownikami spisać co należy zrobić przekazać do realizacji i egzekwować.

user
przemyski obserwator 83.31.137.108 10.05.2019

Próbowałem osobiście zainteresować jednego z obecnie rządzących Przemyślem wysokiej rangi urzędnikiem pokazując kilka miejsc do uprzątnięcia bez dużych pieniędzy , po prostu uprzątnąć  przez ekipę sprzątającą . Niestety zamiast skorzystać z  podpowiedzi  emeryta potraktował mnie obcesowo ,  chłodno , zdziwiony że coś wymyślam  wymyślam , zabieram  mu cenny czas. Tacy są nowi rządzą , odtąd na nic więcej  nie zwrócę  uwagi  w tym przemyskim zadupiu  niech nadal symbolem Przemyśla będzie dziadostwo  brud , smród i ubóstwo. Wstyd.

nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium