Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Nie ma powodów do narzekania
Wiosna przyszła za późno. Przymrozki poniszczyły uprawy. Jabłka jesienią mogą być drogie. Zima też była za zimna i na ogrzewanie poszło sporo. Dziury w jezdniach też przez to większe, a z naprawami się nie spieszą. Na dodatek zapowiadają, że drogi będą łatać ostrożnie, bo asfalt podrożał. Bezrobocie wciąż spada, a dobrej pracy ze świecą szukać. Nie mówiąc o zarobkach, które ledwie na przetrwanie starczają. Z drugiej strony oszczędzać nie ma sensu, bo oprocentowanie malutkie. Do lekarza kolejki, a jak już przyjmie, to i tak nie pomoże. Niewesoło.

Gdyby się jednak to wszystko uporządkowało. Wiosna była wiosną. Każdy miał pracę i godne zarobki. Gdyby nie było terrorystów, kłótliwej sąsiadki i całej dokuczliwej reszty, nie wykluczając polityków, wtedy można by jakoś żyć.

W fizyce istnieje wielość zwana entropią. Jest miarą nieuporządkowania i w układzie zostawionym samemu sobie zawsze rośnie. Prosto mówiąc, natura dąży do chaosu. Natomiast życie to uporządkowanie, a raczej walka o nie. Dążymy do tego, by wszystko było poukładane. Natura nam rozrzuca. W tym zmaganiu zawsze przegrywamy. Życie kończy się rozpadem organizmu. Pogoda nie zawsze pasuje do kalendarza. Silnik samochodu zbudowany ze starannie poukładanych elementów odmawia posłuszeństwa, a szklanka się tłucze.

Cieszmy się więc z tego, że mamy chwilę, w której tworzymy w miarę poukładaną całość. Ta chwila nazywa się życie.

A jeśli ktoś nie wierzy, że przyroda lubi nieporządek, niech zostawi szczeniaka w zamkniętym mieszkaniu na kilka godzin.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Piotr 85.89.174.196 29.05.2017

Dwie wizyty u dobrego psychologa powinny pomóc. I przywrócić chęć do życia.

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium