Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Trolling nasz powszedni
Internet zmienił wszystko, znikły dawne ograniczenia i obowiązujące wcześniej modele komunikacji. Kiedyś największym problemem było zostać usłyszanym. Przywilej „dostępu do mikrofonu” miało niewielu. To rodziło oczywistą niesprawiedliwość i nadreprezentację niektórych środowisk. Dziś każdy może być nadawcą, bez względu na: wiek, wykształcenie, kompetencje czy zasobność portfela. Każdy może napisać, co uważa za słuszne i jeśli trafi w gust innych użytkowników, dotrze do tysięcy odbiorców. Ma to swoje plusy.
Poznajemy się nawzajem, zyskujemy pełniejszy, prawdziwy obraz naszej społeczności. Ale skoro nadawców jest tak wielu, to jak w ich gronie zabłysnąć? Najłatwiej, oczywiście, szokując. Czym zaś lepiej szokować niż bezczelnością i chamstwem? Wtedy nawet ci, którzy się z nami nie zgadzają, przeczytają i ze „świątobliwym oburzeniem” puszczą to dalej w eter. Niestety coraz częściej widać to w komentarzach i na forach. Chamstwo stało się chodliwym towarem, a brak empatii zaletą. Coraz częściej bezczelność nazywamy szczerością, a brak zwykłej ludzkiej przyzwoitości „brakiem poprawności politycznej”.
W ten oto sposób ktoś, kto nie potrafi uszanować ludzkich uczuć i tragedii, ląduje „na topie”. Ktoś zaginął? Utopił się czy zginął w wypadku? Świetnie! Dowalmy jemu i jego rodzinie, wytknijmy mu głupotę, jego rodzinie zaś to, że źle go wychowała czy nie potrafiła dopilnować. Nawet jeśli z faktami w tej czy innej sprawie jest nam „nie po drodze”, to nic. Kto by się zagłębiał w merytoryczną warstwę, liczą się emocje i liczbalajków. A że gdzieś po drugiej stronie ktoś przez nasze słowa cierpi, że czyjaś matka, siostra czy wdowa płacze bardziej?...A co nas to obchodzi. Egoizm też jest dzisiaj w modzie.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
magda 80.55.235.42 17.05.2017

wspaniały artykuł ,świadczący o mądrości autora. prawda prawda , brakuje zwykłej ludzkiej życzliwości

user
mk 91.193.208.124 18.05.2017

Artykuł  , jak artykuł  , ale Panu    również podobne  cechy czy wręcz zachowanie  można   przypisać . Jak  pisałem   Panu juz wielokrotnie ,   brakuje  mu   właśnie sporo empatii , o której tu wspomniał.  Nadmierne   atakowanie     , czego kilka lat temu  nie było-  obecnej sytuacji politycznej w Polsce , po trzech   legalnie wygranych wyborach  / samorządowych , prezydenckich  i parlamentarnych / jakby szanowny Pan zapomniał , bo wiek już nie ten i wszystko zdarzyć się może  nie przystoi  dziennikarzowi  reprezentowanie , a raczej utyskiwanie  , wręcz uskarżanie się  , bo to podważa pańską obowiązkowa "rzetelność dziennikarską . I niech mi Pan nie pisze  o   "że wszystko jest względne ,  bo nie jest .

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium