Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Jarosław, Przemyśl
Swąd Mordoru
To ponura i złowroga kraina. Wiecznie szara. Dymy i popioły zasłaniają niebo. Opary sprawiają, że nie ma czym oddychać. Półmrok nawet za dnia sprawia, że jest nieprzyjemna i niebezpieczna. To opis Mordoru, Czarnego Kraju rządzonego przez Saurona, zamieszkałego przez bandy orków i trolli z trylogii Tolkiena, choć niektórym może przypominać sytuację w centrum Jarosławia lub Przemyśla w czasie intensywnego smogu.

„Połowa Polski nie ma czym oddychać. Przestrzegamy przed aktywnością na „świeżym” powietrzu” – ostrzegają media. Za tym idą poczynania skierowane na korzystanie z transportu publicznego zamiast własnych samochodów, czy wymianę pieców na nowocześniejsze. Mamy problem z zanieczyszczonym powietrzem. Zgadzam się z tym w zupełności. Uważam jednak, że przy okazji robią smog w głowie, próbując wkręcić nas w tok rozumowania nie do końca prawdziwy.

Podstawową przyczyną smogu jest bieda, a nie kopcące piece, w których spalane są śmieci i najgorsze gatunki węgla. Kolejny powód to łupienie nas przez państwo przy sprzedaży gazu i robienie co można, by był zbyt na węgiel, bo w górnictwie krucho. Dopłaty do wymiany pieców i przejście na lepsze paliwo smogu nie zlikwidują. Bo na takie palenie trzeba wydać więcej, a wielu na to nie stać. Akcje edukacyjne są wskazane, ale efekty mogą się pojawić po latach. Najlepiej i bardzo szybko przemawiają działania skierowane w stronę kieszeni.

Smog zależy od tego, jak zawieje. Był od dawna i śmiem twierdzić, że kilka lat temu znacznie większy. Jest, bo rządzący naszym krajem nie mieli zamiaru nic z nim robić. Dzisiaj słyszymy – jeśli nie chcecie mieć smogu, to sobie za to zapłaćcie. Wychodzi na to, że wybrani do reprezentowania naszych interesów nie zrobili nic, a teraz zwalają winę na nas.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
arturro 77.254.227.141 11.02.2017

Prawdziwy lider to ktoś, kto patrzy daleko, wyznacza cele i robi wszystko, by inni za nim podążyli. Nie boi się malkontentów, tylko przekonuje do swoich racji. Przemyśl pilnie potrzebuje kogoś takiego.  Żal patrzeć na czerniejące od sadzy niedawno odnowione kamienice. Są dni, że powietrze aż śmierdzi od pyłów. Bierność prezydenta Chomy kłuje w oczy. Tłumaczenie, że bieda, że wielu nie stać to wymówki, by nic nie robić.  Likwidacja palenisk w centrum miasta to pilna konieczność, bo nie stać nas na powolne umieranie.

user
Catwoman 185.18.134.24 15.02.2017

"Denial/ "Kłamstwo" (2016)


Reżyseria: Mick Jackson


Film o debilu, który próbuje zakłamać historię.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium