Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 293/2019, Niedziela 20 października 2019 r., Ireny i Kleopatry
Opublikowano
Trzeba zacząć działać
W dzisiejszym numerze Życia ponownie podejmujemy kwestię wypadków drogowych z udziałem dzikich zwierząt.

Prawie 10 lat temu Sylwia Borowska, wspólnie ze stowarzyszeniem SISKOM przeprowadziła badania na ten temat. Wynika z nich, że wypadków jest coraz więcej, a liczebność zwierząt, które w nich uczestniczą wcale nie spada.

Wśród rozwiązań odstraszających zwierzęta autorka wymienia: grodzenie poboczy siatkami, umieszczanie na słupkach odblasków odstraszających zwierzęta czy bariery chemiczne. Wielu badaczy uznaje, że znaki ostrzegawcze są ustawiane zbyt często, dlatego kierowcy ich nie zauważają lub je ignorują. Ciekawym pomysłem mogą być tzw. dynamiczne znaki – normalnie pozostają czarne, uaktywniają się, gdy w pobliżu pojawia się zwierzę.

Jako najskuteczniejszą i (i najtańszą) metodę uznano montowanie siatek zabezpieczających oraz utrzymanie porządku poboczy, czyli terminowe ich koszenie. S. Borowska stwierdziła w swojej pracy, że dopiero zastosowanie dwóch sposobów jednocześnie staje się efektywne.

Są też pomysły o wprowadzeniu obowiązkowego ubezpieczenia od zdarzeń drogowych. W tym przypadku entuzjazmu u kierowców bym się nie spodziewał.

Choć można próbować rozwiązać problem na różne sposoby, nie widać, aby ktokolwiek próbował się tego podjąć. Dlatego postanowiłem tym razem sprawą zainteresować polityków, bo to oni mają przecież wpływ na obowiązujące prawo. Czekamy na efekty.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.124 18.11.2016
Jako najskuteczniejszą i (i najtańszą) metodę uznano montowanie siatek zabezpieczających oraz utrzymanie porządku poboczy, czyli terminowe ich koszenie. S. Borowska stwierdziła w swojej pracy, że dopiero zastosowanie dwóch sposobów jednocześnie staje się efektywne."  

 WĄTPLIWE , A ZWŁASZCZA , ŻE  W POLSCE I NIE TYLKO  , JEST  CORAZ  WIĘCEJ  PRZERÓŻNYCH  CWANIAKÓW , NACIĄGACZY , KTÓRZY TYLKO CZEKAJĄ   NA TAKĄ OKAZJĘ I GDY TYLKO DOSZŁOBY DO JAKIEŚ ZDARZENIA , ZARAZ  DO SĄDU I POCIĄGANIE  TZW. OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA UTRZYMANIE NALEŻYTEGO STANU  W /W ROZWIĄZAŃ  ,  DO ODPOWIEDZIALNOŚCI   SŁUŻBOWEJ  CZY  NAWET  KARNEJ . A WIADOMO  PRZECIEŻ , ŻE PIENIĘDZY NA WSPOMNIANE UTRZYMANIE TYCH ROZWIĄZAŃ  BRAKOWAŁO I BĘDZIE BRAKOWAĆ ZAWSZE.    OBY   NIGDY LUDZKOŚĆ  NIE MIAŁA ZBYT DUŻEGO - ZNACZĄCEGO - WPŁYWU NA   ZACHOWANIE  ZWIERZĘT , POGODĘ , BO BĘDZIE TO PRZYPOMINAĆ   PIEKŁO NA ZIEMI.
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium