Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Halloween? To się u nas nie przyjmie
Kiedy pracowałem za granicą, zawsze raziły mnie gadżety związane z Halloween, myślałem sobie wtedy: nie mój kraj, nie moja tradycja, trzeba to uszanować. Nie rozumiałem, dlaczego zaraz po 31 października w galeriach handlowych i witrynach sklepów pojawiały się ozdobione świątecznie choinki. Jednak kiedy ostatnio u nas w jednym z hipermarketów znalazłem stoisko zastawione dyniami, czaszkami i innym szkaradzieństwem, pomyślałem, że to już jednak przesada.

Młodzież twierdzi, że naszym świętom brak luzu i wesołości. Może i tak, ale z upływem lat to stanowisko się zmienia. Nie wiem jak Państwo, ale ja, kiedy w DzieńWszystkich Świętych stoję nad rodzinnym grobem, nie pamiętam chwili odejścia moich bliskich ani ich pogrzebów. Przypominają mi się dobre i zabawne chwile, kiedy żyli. Czasem wspomnienie powoduje moment wesołości, chociaż na cmentarzu podobno śmiać się nie wypada. Dlatego nie rozumiem, dlaczego głównie handlowcy chcą to święto przemycić do naszej kultury, czy dla chęci zysku warto naśladować Amerykę? Przecież Halloween w kulturze polskiej istniał od zawsze, tylko nazwę ma mało komercyjną – Zaduszki (Mickiewicz przypomniał inną nazwę – Dziady). Niestety gadżetów żadnych na ten dzień nie mamy i nikt za pajaca robić nie będzie. Najgorzej, że jesteśmy narodem podatnym na wszelkie amerykanizmy nie tylko słowne i zapewne niedługo dojdzie do tego, że zaraz po pierwszym listopada w galeriach handlowych pojawią się choinki i święta, na które dawniej czekało się cały rok, do Wigilii wszystkim wyjdą bokiem. 

PS

Jak mi jakaś łajza przyjdzie po cukierki, to – jak prawdziwy Polak – kotem poszczuję!

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
SG 31.183.245.242 01.11.2016
Święta prawda. Naszym świętom brak luzu i wesołości, bo sami je tak traktujemy, a ideę zastępują chociażby kwestie "organizacyjne", które raczej dobijają, a nie napełniają radością.
user
mk 91.193.208.124 07.11.2016

"Przecież Halloween w kulturze polskiej istniał od zawsze, tylko nazwę ma mało komercyjną – Zaduszki (Mickiewicz przypomniał inną nazwę – Dziady). Niestety gadżetów żadnych na ten dzień nie mamy i nikt za pajaca robić nie będzie. Najgorzej, że jesteśmy narodem podatnym na wszelkie amerykanizmy nie tylko słowne i zapewne niedługo dojdzie do tego, że zaraz po pierwszym listopada w galeriach handlowych pojawią się choinki i święta, na które dawniej czekało się cały rok, do Wigilii wszystkim wyjdą bokiem. "


 Nareszcie  jakiś sensowny  i naprawdę zgodny z prawdą / faktami / artykuł. Popieram  .

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium