Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Przeworsk
Kto kogo najbardziej skompromitował?
Podczas ostatniej sesji rady miasta dyskutowano nad podjęciem uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przeworska pochodzącemu stąd lekarzowi, profesorowi Antoniemu Hryckowi, który jest specjalistą chorób wewnętrznych w katowickim szpitalu. Opinii na jego temat wyrażono wiele.
Zwolennicy wskazywali, że prof. zw. dr hab. nauk medycznych A. Hrycek to postać wybitna, z wielkimi osiągnieciami w dziedzinie medycyny, przy tym otwarta i pomocna mieszkańcom Przeworska.

Oponenci, głównie członkowie klubu radnych PiS, wskazywali, że zasługi profesora są jego prywatnym sukcesem, a pomoc ludziom jego obowiązkiem. Podkreślali również, że nie przysłużył się miastu i jego społeczności, tak jak wiele innych wybitnych osób. Głosami radnych Antoni Hrycek nie otrzymał zaszczytnego tytułu. Nie mnie decydować, czy podjęto słuszną, czy niesłuszną decyzję, bo profesor jest dla mnie osobą nieznaną.

Podobnie zresztą, jak dla większości radnych, którzy podczas obrad także przyznawali, że profesora nie znają. W moim odczuciu z osoby lekarza urządzono sobie pokaz sił. Przed sesją zwrócono się z pytaniem do profesora, czy w razie ewentualnego nadania, zgodzi się na przyjęcie tytułu, po czym głosowano przeciw. Nie zgodzono się także na zdjęcie punktu z obrad sesji, kiedy pojawiła się taka możliwość, a to z pewnością oszczędziłoby wszystkim kompromitacji. Każdy walczył o swoją rację, ale szkoda, że w całej historii uczucia i dobre imię profesora zepchnięto na boczny tor. To trochę przykre albo  wręcz żenujące, że radni zabawili się czyimś kosztem.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium