Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Kto sieje wiatr
Jednym z efektów Brexitu jest niechęć nastawionych skrajnie narodowo Anglików do obcych. Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie mają wątpliwości, kto ponosi odpowiedzialność za wszelkie zło w gospodarce brytyjskiej i spadek stopy życiowej statecznych wyspiarzy: oczywiście imigranci ekonomiczni. To oni odbierają zajęcie synom Albionu bardzo chętnym do pracy na zmywaku, obcy zaniżają standardy płacowe. Znamy doskonale tego typu argumentację.

Jest wygodna dla polityków o populistycznym zacięciu, którzy wolą siać wiatr, zamiast rozwiązywać konkretne problemy swoich wyborców.  

Piszę o tym zszokowany informacją o trzech pobiciach naszych rodaków w Anglii, w tym jednym śmiertelnym. Sąd bada, czy napaści nie były motywowane nienawiścią narodowościową. Do tragedii doszło w kraju szczycącym się najwyższymi standardami demokratycznymi. Od ponad stu lat będącym wzorem otwartości i gościnności. Gdzie jak gdzie, ale dotychczas nasi rodacy w Wielkiej Brytanii czuli się jak w drugim domu. Co myślą dziesiątki tysięcy rodzin w Polsce, tysiące na Podkarpaciu, których bliscy od lat pracują w Anglii. Ich krewni często założyli rodziny, posłali dzieci do szkół, płacą podatki, są równoprawnymi poddanymi Jej Królewskiej Mości.

Coś bardzo niedobrego stało się z politykami. Mało który odważy się mówić wyborcom prawdę o autentycznych przyczynach kryzysów nie tylko we własnym kraju, ale i na świecie. A te, niestety, coraz mocniej wpływają na nasze codzienne życie. Anglicy, choćby nie wiem jak chcieli, nie są samotną wyspą i za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nie rozwiążą swoich problemów. Nie wygonią wszystkich imigrantów. Szybko by się przekonali, że królowa jest naga, a skarbiec pustawy.               

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk . były mieszkaniec P-śla 91.193.208.124 07.09.2016

Panie redaktorze  , już kiedyś pisałem Panu    na temat  tzw. ' tolerancji'  . Wie  Pan doskonale ,że każda  nacja - nawet angielska , ma swoje granice tolerancji. I z tego jak na dłoni widać ,że  one  zostały nawet w Wielkiej Brytanii  już przekroczone.  Brexit jest tego najlepszym i niemożliwym do zakwestionowania przykładem .  Można się spierać czy  Anglicy  chętnie podejmują się   pracy  najbardziej uciążliwej  , ciężkiej  i co za tym idzie , najgorzej płatnej. Ale  nie godzą sie już na  zaniżanie  -jak  Pan wspomniał  " standardów  płacowych "  , co w istocie  ma tam i nie tylko miejsce.  W Polsce  , Ukraińcy  - wiem coś o tym -  również podejmują się pracy za  mniej niż 10 pln    na godzinę  ,  co jest na rękę pracodawcom w Polsce,  ale niech ktoś spróbuje   w  Polsce przeżyć za te  wspomniane 10 pln brutto   na godzinę . Czemu Pan  nie zechce spróbować   żyć za taką śmieszną kwotę  . Po opodatkowaniu  , uzusuwieniu , wychodzi około 7 pln  na rękę . Powodzenia.  To nie widzę też powodu ,ażeby dziwić się Anglikom.

user
gfds 37.47.89.124 15.09.2016

Do mk . były mieszkaniec P-śla 


Tu nie chodzi o tolerancję czy jej brak . Nikt nie morduje Ukraińców w Polsce za to , że pracują za mniejsze pieniądze a Polaków w UK już tak . Nic nie usprawiedliwia morderstwa czy pobicia człowieka przez rozwydrzoną hołotę . Nic nie usprawiedliwia braku osądzenia tej hołoty . Czy Anglikom  przeszkadzają tylko Polacy, ciężko pracujący a dlaczego nie przeszkadzają im miliony nie anglików i nie Polaków żyjących na zasiłkach , dlaczego nie przeszkadza im ok 2 miliony Ukraińców czy Rosjan pracujących na czarno itp , itod .

user
Do mk . były mieszkaniec P-śla 91.193.208.124 19:35:56 29-09-2016

Do "gfds".

 Nie wiem  czy w Wielkiej  Brytanii  żyje około 2 -ch mln. Rosjan  czy Ukraińców. Szczerze mówiąc , wątpię. Ale nawet gdyby tak było , to  zarzut ten można w prosty sposób uzasadnić.  Otóż wspomniane nacje , nie należą do  UE i  z tego powodu   można je stosunkowo szybko i bez wdawania się w jakikolwiek spór  z   UE  wydalić . Z Polakami  jest  bardziej skomplikowana sprawa  w przypadku   chęci  pozbycia się ich z Wysp .

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium