Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 149/2020, Czwartek 28 maja 2020 r., Augustyna i Jaromira
Start Styl Życia Kuchnia Napoje Syrop z owoców czarnego bzu
powrót do listy
Syrop z owoców czarnego bzu
Życie poleca

Syrop z owoców czarnego bzu

Kategoria: Napoje
poziom: Łatwy
Właściwości lecznicze czarnego bzu są imponujące. Jego drobne czarne owoce doskonale wzmacniają odporność, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, odtruwają. Domowe przetwory z owoców bzu czarnego są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim – zdrowe. Te sklepowe, zawierające o wiele za dużo cukru i zbędnej chemii nie mają z nimi porównania. Trzeba pamiętać, że w postaci surowej czarny bez zawiera niebezpieczną dla zdrowia sambunigrynę, substancję, która po spożyciu wydziela silną toksynę – cyjanowodór, czyli kwas pruski. Obróbka termiczna całkowicie niszczy sambunigrynę.
Składniki
  • 1 kg owoców czarnego bzu
  • 800 – 900 g cukru (opcjonalnie)
  • odrobina wody
Przygotowanie

Owoce czarnego bzu obrać z baldachów, opłukać i osuszyć na sitku. Usunąć wszystkie niedojrzałe – czerwone i zielone. Przełożyć do miski i zmiksować na jednolitą masę (jeśli jest zbyt gęsta dolać odrobinę wody) . Na tym etapie można dodać cukier, choć zdrowiej i smaczniej będzie osłodzić syrop miodem – tuż przed użyciem. Przelać do słoiczków i pasteryzować przez 15 minut, rozpoczynając proces od zimnej wody. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.


Syrop z owoców bzu czarnego mogą spożywać dorośli i dzieci, bez obaw o działanie uboczne. Wystarczy jedna łyżeczka dziennie, aby wzmocnić organizm profilaktycznie, a w przypadku gdy przed infekcją nie udało nam się uchronić – 1 łyżka syropu co 2 godziny szybko postawi nas na nogi. 


✪✪✪

Podobne przepisy:
Nalewka z kwiatów czarnego bzu
Nalewka z kwiatów czarnego bzu Wiosna w tym roku zawitała do nas wyjątkowo wcześnie. Co prawda na kwitnienie czar ... Kategoria: Przetwory
poziom: Łatwy
Dżem truskawkowy z wanilią
Dżem truskawkowy z wanilią Trudno znaleźć kogoś, kto by za nimi nie przepadał. Słodkie, aromatyczne dżemy, ... Kategoria: Przetwory
poziom: Łatwy