Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 216/2020, Poniedziałek 3 sierpnia 2020 r., Lidii i Augusta
Opublikowano
Zadbaj o rośliny doniczkowe na czas urlopu
Wyjeżdżasz na wakacje i zastanawiasz, co zrobić, aby podczas twojej nieobecności domowa dżungla nie zamieniła się w pustynię? Najprościej poprosić kogoś o pomoc, a gdy jesteśmy zdani na siebie, warto wypróbować patenty polecane przez internautów.
Prudence Earl on Unsplash" alt="Photo by Prudence Earl on Unsplash" style="width: 100%"/>
Photo by Prudence Earl on Unsplash

Jeśli nie planujesz długiej nieobecności, wszystkie doniczkowe okazy przenieś w jedno, najlepiej półcieniste miejsce. Dzięki wodzie parującej z ich liści wytworzy się mikroklimat, w którym będą wolniej tracić wilgoć i lepiej przetrwają okres bez podlewania. Efekt będzie jeszcze lepszy, gdy w ich pobliżu ustawisz płaskie naczynie wypełnione wodą. Pomyśl także o cyrkulacji powietrza. Zapewnisz ją, np. zostawiając otwarte drzwi do pomieszczeń, w których są kratki wentylacyjne. Dłuższe wyjazdy wymagają zastosowania dodatkowych rozwiązań.

 

Domowy system nawadniania

Wystarczy kilka plastikowych butelek PET, by samodzielnie skonstruować własny system nawadniający. Każdą napełniamy wodą (mniej więcej do 2/3 objętości), zakręcamy nakrętką, w której wcześniej zrobiliśmy niewielkie otwory (np. przy pomocy rozgrzanej igły czy gwoździka) i do góry dnem zagłębiamy w podłożu. Płyn będzie powoli sączyć się z butelki i systematycznie nawadniać rośliny. Innym rozwiązaniem jest użycie łatwo nasiąkliwego sznurka, którego jeden koniec umieszczamy w naczyniu z wodą i obciążamy, a drugi w doniczce.  Powinien być zwilżony i na tyle długi, by swobodnie zwisał. Dzięki temu woda po sznurze będzie przesączać się do gleby. By patent zadziałał, zbiornik z wodą musi być ustawiony nieco wyżej niż pojemniki z kwiatami.

 

Skorzystaj z gotowych rozwiązań

Jeśli często wyjeżdżasz albo czasem zapominasz o podlewaniu kwiatów, dobrym rozwiązaniem może się okazać użycie hydrożelu ogrodniczego. To substancja, która pochłania wodę (np. podczas podlewania), a następnie powoli oddaje ją do strefy korzeniowej roślin. Jest dostępna w sprzedaży jako granulat, który należy wymieszać z podłożem.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
jarekcda 89.238.50.214 27.07.2020

Bardzo ciekawe pomysły na nawadnianie kwiatów doniczkowych, ale najlepiej działa sąsiadka lub zaufana osoba podlewająca nasze kwiaty. Dużo informacji o doborze kwiatów do nasłonecznienia naszego mieszkania można znaleźć w tym artykule http://dzialka.bazafirmy.pl/kwiaty/dekoracje-roslinne-wnetrz.php

user
maniamadej 31.179.86.190 27.07.2020

Fantastyczne doniczki znajdziecie na https://plantsandpots.com

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium