Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Dżungla na parapecie: nawożenie krok po kroku
Wiosną rośliny budzą się do życia – wzrasta ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Nie inaczej jest w przypadku okazów, które uprawiamy na parapecie. Jak i czym je nawozić?
Photo by Leonardo Iheme on Unsplash
Photo by Leonardo Iheme on Unsplash

Rośliny to żywe organizmy, które stale się rozwijają. Niezbędne składniki pokarmowe czerpią z podłoża – jeśli mają ich pod dostatkiem, szybciej rosną, mają atrakcyjny pokrój, odpowiednio wybarwione i duże liście oraz obficie kwitną. Niestety w doniczce zasoby są mocno ograniczone i szybko się zużywają, dlatego musimy je stale uzupełniać.

 

Jakie nawozy stosować?

Rośliny domowe dokarmiamy nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi makroelementy (związki azotu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu i siarki) i mikroelementy (np. związki żelaza, miedzi, manganu). Gotową mieszankę kupimy w sklepach ogrodniczych. Może to być nawóz uniwersalny, nadający się do większości domowych okazów, nawóz dedykowany poszczególnym grupom (zielonym, kwitnącym) lub konkretnym rodzajom czy gatunkom roślin (np. paprociom, cytrusom, storczykom). Każdy stosujemy zgodnie z zaleceniami i wskazówkami producenta. Jeśli nie chcemy bazować na chemii (np. ze względu na obecność dzieci lub zwierząt domowych) możemy wybrać nawozy organiczne albo przygotować je samodzielnie (np. ze skorupek jaj, fusów po kawie czy herbacie i innych odpadów kuchennych).

 

Dobre praktyki

Każdy miłośnik domowej roślinności wie, że w jej nawożeniu warto stosować prostą zasadę:  lepiej często i mało, niż rzadko i dużo! Nadmiar nawozu szybko prowadzi do zasolenia gleby, a to uniemożliwia roślinom pobieranie z niej składników. Dokarmianie zaczynamy na początku marca i kontynuujemy w 2 – 3-tygodniowych odstępach aż do końca września. Zimą dajemy roślinom odpocząć.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium