Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
#zostanwdomu i zajmij się kwiatami!
Wiosenna aura sprzyja pracom ogrodowym, ale sytuacja epidemiczna już nie. Dlatego lepiej zostań w domu, a wiosnę zaproś do siebie. Czas spędzony w czterech ścianach możesz wykorzystać na zajęcie się roślinami, a jeśli jeszcze nie jesteś pasjonatem ogrodnictwa parapetowego – rozpoczęcie tej niezwykłej przygody.
Photo by Katya Austin on Unsplash
Photo by Katya Austin on Unsplash

To wiadomo nie od dziś – przebywanie wśród roślin relaksuje i podnosi na duchu, poprawia fizyczne i psychiczne samopoczucie. Czas, który poświęcisz roślinom, zwróci się w dwójnasób. Jeśli mieszkasz w bloku, ich uprawa i pielęgnacja będzie fantastycznym sposobem na odnowienie więzi z naturą. Już kilka egzemplarzy może znacząco wpłynąć na poczucie komfortu, bezpieczeństwa i spokoju domowników. Pomoże złagodzić fizyczne i psychiczne objawy stresu i poprawi nastrój. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich pracujecie zdalnie, odrobina żywej zieleni pozytywnie zadziała na wydajność i koncentrację.


Zielone płuca

Wiele gatunków doniczkowych okazów zadba o jakość powietrza w twoim lokum. Niektóre dostarczają tlenu (m.in. anturium, skrzydłokwiat, scindapsus czy daktylowiec niski), inne podnoszą poziom wilgotności (np. szeflera, paprocie) albo pochłaniają szkodliwe lotne związki (np. difenbachia i fikus beniamina). Dzięki nim stworzysz swoją własną zieloną oazę, pełną pozytywnej energii i spokoju, tak potrzebnych, gdy jesteśmy zamknięci w czterech ścianach.

Photo by Leonardo Iheme on Unsplash
Photo by Leonardo Iheme on Unsplash

Dla każdego

Jeśli sądzisz, że nie masz ręki do kwiatów – uspokajamy. Nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem, by mieć prawdziwą parapetową dżunglę! Rośliny to żywe organizmy, które wymagają troskliwej opieki, dlatego każdego dnia poświęć chwilę na ich obserwację. Gdy zaczynają marnieć – to sygnał, że coś może być nie w porządku. Czasem wystarczy je podlać, rozpocząć nawożenie lub po prostu dać im chwilę spokoju i przenieść w inne miejsce. Szybko nabierzesz wprawy!

Photo by Brina Blum on Unsplash
Photo by Brina Blum on Unsplash
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Dorota 5.173.148.12 03.04.2020

Każdy wie że nie mam ręki do kwiatów dlatego w domu mam jedynie sztuczne z megasceny :P Ale za to moja siostra ma dryg do tego i ciągle dokupuję jakieś nowe, nie mam pojęcia jak ona to robi że jej nie usychają a mi tak :P 

user
darek 85.89.174.188 03.04.2020

Kwiaty to piękna rzecz i mają je prawie wszyscy ludzie, tak jak koronawirusa. I to od dawna.

user
Agaciak28 31.182.163.134 28.04.2020

Ja też myślałam, że nie mam ręki do kwiatów, ale teraz korzystając z większej ilości wolnego czasu postanowiłam się dokształcić w tym temacie i spróbować swoich sił w ogrodnictwie. Chociaż mam do dyspozycji tylko mieszkanie i balkon to co kilka dni wysiewam nowe roślinki albo dosadzam sadzonki i patrzę jak powoli sobie rosną. Póki co nie decyduję się na jakieś bardzo wymagające gatunki ani nie kupuję specjalistycznego sprzętu. Raczej korzystam z ofert dostępnych w sklepach, jak np. https://www.kaufland.pl/ gdzie co kilka dni i tak robię zakupy do domu, a przy okazji przynoszę do domu jakieś nowe kwiaty np. fuksję, pelargonię czy goździki lub zioła (bazylię, miętę, melisę), bo one są najprostsze w obsłudze :)  Na ten moment jeszcze wszystko ładnie rośnie, więc albo trafiłam na dobre egzemplarze albo w końcu nauczyłam się obchodzić z roślinkami

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium