Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Dlaczego fikus benjamina gubi liście?
Popularny, wszechstronny, ale nieco kapryśny beniaminek często dekoruje nasze wnętrza. Jego główną ozdobą są pięknie błyszczące liście, gęsto porastające gałązki. Nic dziwnego, że martwi nas, gdy zaczynają opadać. Przyczyn może być wiele.

Opadanie liści u fikusów jest naturalnym procesem. Roślina właśnie w taki sposób reaguje na sytuacje stresowe. Jakie?

  • Za mało lub za dużo światła. Fikus najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach i przez cały rok potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła. Gubi liście, jeśli ustawimy go za daleko od okna lub w bezpośrednim nasłonecznieniu.
  • Częste przeprowadzki. Zmiany miejsca i warunków uprawy, przesadzanie, obracanie i przesuwanie doniczki wywołują u rośliny silny stres, a w efekcie gubienie liści. Stałe miejsce uprawy fikusa powinno być zaciszne i spokojne.
  • Za zimno lub za gorąco. W okresie wegetacji, czyli od wiosny do końca lata, beniaminek dobrze rośnie w normalnej temperaturze pokojowej. Na okres jesienno-zimowy warto roślinie zapewnić nieco niższą temperaturę (10 – 18 st. C). Lepiej nie ustawiać donicy w pobliżu kaloryfera ani na przeciągu.
  • Za mokro lub za sucho. Niewłaściwie podlewany fikus szybko okazuje niezadowolenie. Jeśli liście zasychają i masowo opadają, to znak, że ma za mało wody. Jeśli przed opadaniem żółkną – możemy mieć pewność, że przesadziliśmy z nawadnianiem. Roślinę należy podlewać regularnie, tak aby podłoże było stale lekko wilgotne. Najlepiej wodą przegotowaną i odstaną. Doniczka powinna mieć otwory w denku, warto również zastosować solidną warstwę drenażową (np. z keramzytu).
  • Choroby i szkodniki. Fikusy często są atakowane przez miseczniki (brązowe miseczki na pędach i liściach) oraz przez przędziorki (małe czerwone pajączki na młodych liściach). Choroby (zgnilizny i pleśnie) pojawiają się najczęściej w przypadku nadmiernego podlewania. Zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin może uratować roślinę.
  • Doskwiera mu dym tytoniowy i wyziewy z kuchenek gazowych. Figowce reagują bardzo nerwowo na zanieczyszczenia powietrza i masowo zrzucają liście. Choć beniaminek oczyszcza powietrze z rozmaitych szkodliwych związków, nie powinien stać w pokojach palaczy.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium