Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Co zjada storczyka?
Poznaj objawy żerowania najczęściej występujących na storczykach szkodników roślin i sprawdź, jak je zwalczać.

Piękne i niekłopotliwe w uprawie storczyki często goszczą w naszych domach. Szkodniki atakują je rzadko – problem pojawia się, gdy roślina traci odporność. Jeśli liście storczyka tracą jędrność i zielony kolor, a korzenie zaczynają gnić lub wysychać możemy założyć, że padł ofiarą żarłocznych wełnowców, przędziorków, tarczników czy wciornastków.


Jak rozpoznać?

 – Biały nalot może świadczyć o ataku wełnowców. Te mało ruchliwe, białe, wełniste szkodniki żerują głównie w kątach liści, na pąkach i w innych zakamarkach (czasem na spodniej stronie liści). Wysysają soki, co prowadzi do zasychania liści i braku kwitnienia. Ciężko usunąć je mechanicznie. Porażoną roślinę należy odizolować i zastosować odpowiednie preparaty olejowe lub środki chemiczne.

 – Srebrzyste plamy na liściach to oznaka żerowania wciornastków (przylżeńców). Te niewielkie owady latające drążą w liściach i pędach rośliny tunele – w krótkim czasie są w stanie doprowadzić do jej deformacji i zamierania. Porażone rośliny zaleca się spłukać ciepłą wodą (40 st. C) i zastosować odpowiedni preparat chemiczny.

 – Wypukłe, brązowawe lub żółtawe pęcherzyki na spodniej stronie liści i pędach kwiatowych to miejsce żerowania tarczników i miseczników. W ich przypadku zabiegi chemiczne są nieskuteczne. Szkodniki usuwa się ręcznie, np. wykałaczką podważając tarczki, a następnie przeciera liście nasączonym w alkoholu wacikiem.

 – Niewielkie leniwie latające muszki podobne do owocówek to najpewniej ziemiórki. Dorosłe osobniki są niegroźne, ale zbagatelizowane szybko się rozmnażają, a ich larwy sieją prawdziwe spustoszenie w systemie korzeniowym storczyka. Najprostszą metodą zwalczania ziemiórek jest zawieszenie żółtych tablic lepowych. Można wykorzystać też pałeczki owadobójcze bądź zastosować odpowiedni oprysk.

 – Mozaikowate, żółte przebarwienia na liściach oraz delikatna przędza na ich spodniej stronie to oznaka ataku przędziorków. Dorosłe osobniki są koloru pomarańczowego. Zaatakowaną roślinę trzeba odizolować, dokładnie umyć pod prysznicem i zwiększyć wilgotność powietrza (np. poprzez zraszanie). Gdy naturalne metody nie działają, należy zastosować oprysk.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium