Życie Podkarpackie nr 28/2020 Życie Podkarpackie nr 28/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 198/2020, Czwartek 16 lipca 2020 r., Marii i Benedykta
Opublikowano
Zamiokulkas – wytrzymała roślina do domu i biura
Tę zieloną roślinę o mięsistych, błyszczących liściach można spotkać praktycznie wszędzie – pełno jej w domach, biurach, punktach usługowych, restauracjach. Pięknie się prezentuje, a wymagania ma przy tym tak małe, że bez trudu poradzi sobie z nią nawet początkujący miłośnik ogrodnictwa.

Żelazna roślina

Zamiokulkas zamiolistny (łac. Zamioculcas zamiifolia) występuje naturalnie w strefie klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego: w Kenii, Malawi, Mozambiku, RPA, Tanzanii oraz w Zimbabwe. Rośnie tam na suchych kamienistych terenach, w cieniu wyższych roślin. To ciężkie warunki, dzięki którym roślina nabyła swej słynnej, żelaznej odporności. W uprawie pokojowej dorasta do 50 – 90cm. Z podziemnych kłączy rozwija wiele wzniesionych pędów z ciemnozielonymi, mocnymi i połyskującymi liśćmi. To one są jej główną ozdobą. Jest odporna na szkodniki oraz niedostatki wody, światła i wilgoci. Wybacza różne błędy właściciela i nie domaga się specjalnego traktowania, ale trzeba trzymać się kilku zasad.

Lubi, gdy jest ciepło i sucho

Zamiokulkas rośnie na każdym podłożu, pod warunkiem, że nie jest za mokre. Nadmiaru wilgoci, a zwłaszcza zastoju wody w doniczce, nie znosi w ogóle i szybko gnije, co objawia się żółknięciem i opadaniem liści. Dlaczego tak się dzieje? Roślina jest sukulentem – dolną część łodygi oraz kłącza wykorzystuje do gromadzenia wody na złe czasy. Bez podlewania wytrzymuje nawet 2 miesiące, ale zabieg najlepiej wykonać, gdy górna powierzchnia podłoża jest sucha. Od kwietnia do września wodę warto uzupełnić o nawóz do zielonych kwiatów doniczkowych. W doniczce (koniecznie z otworami na dnie!) warto umieścić też solidną warstwę drenującą.


Prócz wilgoci nie toleruje chłodu – optymalna temperatura to 20 – 30 st. C. Tylko zimą, gdy przechodzi w stan spoczynku, może być chłodniej (16 –18 st. C). Minimalna, znośna temperatura to 10 st. C, przy 5 ginie. Nie służą mu też przeciągi. Najlepiej się czuje w miejscach półcienistych. Może nawet rosnąć w głębi pokoju, w cieniu.

nr 28/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium