Życie Podkarpackie nr 28/2020 Życie Podkarpackie nr 28/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 198/2020, Czwartek 16 lipca 2020 r., Marii i Benedykta
Opublikowano
Jak stworzyć własny las w słoiku? Instrukcja
Las w szkle to ciesząca się ostatnio ogromną popularnością ozdoba. Kompozycja taka jest niezwykle łatwa do samodzielnego wykonania, wystarczy szklany pojemnik, trochę ziemi, roślinki i odrobina inwencji twórczej.

Na dno naczynia wsypujemy warstwę drenażową, np. keramzyt – ok. 2 – 5 cm. Jest niezbędny do odprowadzania nadmiaru wody i chroni korzenie roślin przed przemoczeniem. Drenaż pokrywamy węglem aktywnym, który oczyszcza wnętrze naczynia z toksyn oraz usuwa nieprzyjemny zapach. Możemy dodać kolejną warstwę – dekoracyjny żwirek, piasek, drobne kamyczki. Na tak przygotowane dno wysypujemy ziemię (ok. 7 – 10 cm), w której umieszczamy sadzonki roślinne. Powinny być dobrane pod względem wymagań co do preferowanej wilgotności powietrza, a także glebowych i środowiskowych. Pomiędzy sadzonkami układamy mech, który ma ładnie wyglądać i zatrzymywać wilgoć. Pamiętajmy, że większość mchów rosnących w naturze jest pod ochroną, dlatego lepiej kupić roślinę w kwiaciarni lub zamówić przez internet. Kompozycję ozdabiamy wedle uznania, a na końcu zraszamy wodą (wystarczy ok. 150 ml wody miękkiej) i zamykamy słoik. Pokrywkę warto zrobić z korka.

Nasz minilas – w zależności od użytych roślin – ustawiamy w cieniu lub półcieniu, nigdy w pełnym słońcu (szkło działa jak soczewka i rośliny mogą ulec poparzeniu). Warto obserwować, co się dzieje w słoiku. Jeśli po ok. 1 – 2 tygodniach na jego ściankach pojawi się para wodna, to znak, że wszystko jest w porządku i ekosystem zaczyna żyć własnym życiem. W przeciwnym wypadku należy dolać odrobinę wody i poczekać kilka dni na efekt. Gdy wody jest za dużo i zaczyna się skraplać, trzeba słoik otworzyć i przewietrzyć. Wietrzenie powtarzamy mniej więcej co dwa tygodnie. Ten zabieg sprawi, że rośliny nie zgniją i się nie zagotują. Znakiem, że w słoiku jest za ciepło i za mokro, jest pojawiająca się pleśń – trzeba ją jak najszybciej usunąć.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 28/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium