Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Wrzosy na balkonie i tarasie
Kwitnące wrzosy, zwiastuny jesieni, sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, gdzie z łatwością stworzymy z nich malowniczy, wielobarwny kobierzec, ale i na tarasie czy balkonie. Większość odmian wrzosów zakwita we wrześniu, czasem kwiaty utrzymują się nawet do drugiej dekady października. Nie tracą walorów dekoracyjnych nawet, gdy zmarzną.

W uprawie doniczkowej sprawdzają się odmiany wrzosów o wzniesionym pokroju i intensywnej barwie. Pięknie prezentują się w kompozycjach z miniaturowymi iglakami, chryzantemami i dekoracyjnymi trawami w drewnianych skrzyniach bądź w kamiennych donicach.


Jak o nie zadbać?


• Jeśli potraktujemy wrzosy jako rośliny sezonowe, nie będą wymagały szczególnej troski. Jeśli zależy nam na ich przezimowaniu, po przyniesieniu ze sklepu rośliny trzeba przesadzić do większych pojemników. Ze względu na ich płytki system korzeniowy, pojemniki dla wrzosów nie muszą być głębokie, ale dobrze, by były szerokie (ok. 15 cm średnicy), wyposażone w otwory na dnie.

• Podłoże dla wrzosów powinno być kwaśne (pH 3,5 – 5,0) i przepuszczalne. Sprawdzą się kwaśny torf, ziemia do roślin wrzosowatych, azalii lub rododendronów wymieszane z piaskiem. Należy pamiętać o zapewnieniu kilkucentymetrowego drenażu i wierzchniej warstwie, np. kory sosnowej, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu gleby i rozwojowi chwastów.

• Stanowisko powinno być słoneczne, ale osłonięte przed silnymi podmuchami wiatru. Podlewanie – regularne i umiarkowane, tak aby podłoże w doniczce nie wyschło. Powinno być zawsze tylko lekko wilgotne. Wrzosy zazwyczaj nie wymagają nawożenia, a przenawożone szybko marnieją. Jeśli zdecydujemy się na ten zabieg, wykonajmy go jednorazowo, najniższą zalecaną dawką nawozu przystosowanego do potrzeb roślin kwasolubnych.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Conrado 5.253.206.166 26.11.2019
Idealnie wpasowałyby się w wystrój w stylu norweskim w białem doniczce, choć taka co na zdjęciu też pasuje :)
user
sisik90 217.168.128.10 22.01.2020

Nie widzę zdjęcia. Prześlesz? bo jestem ciekawa.

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium