Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 157/2020, Piątek 5 czerwca 2020 r., Walerii i Bonifacego
Opublikowano
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Kwitnąca zimą poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska, to jeden z roślinnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Delikatna i wrażliwa wymaga od nas szczególnej pielęgnacji – zwłaszcza jeśli chcemy, aby przetrwała dłużej niż do sylwestra.

Gwiazda betlejemska pięknie rozwija się w ciepłym, jasnym i nienarażonym na przeciągi miejscu pod warunkiem, że jest właściwie podlewana. W przeciwnym razie jej liście żółkną, mogą więdnąć, a w konsekwencji opadać.

 


Podlewanie na trzy sposoby


Poinsecje możemy podlewać na kilka sposobów:

  • z góry: wody nie powinno być za dużo (ok. 10 proc. objętości osłonki). Wlewamy ją stopniowo, aby bryła korzeniowa została równomiernie nawilżona, kończymy, kiedy woda wypłynie z otworów w dnie doniczki. Przed podlewaniem trzeba sprawdzić, czy górna warstwa podłoża (do ok. 2 cm) jest sucha;
  • od dołu: do podstawki wlewamy niewielką ilość wody i pozostawiamy na kwadrans – każdego dnia lub co dwa, trzy dni, w zależności od miejsca i rozmiaru rośliny;
  • przez zanurzenie na kilka minut bryły korzeniowej – bez wyjmowania z doniczki – w wodzie. Ten sposób jest polecany, gdy roślina jest mocno przesuszona lub planujemy kilkudniowy wyjazd. Zabieg powtarzamy  raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości rośliny, temperatury otoczenia i stanowiska.

Woda, którą podlewamy roślinę powinna być odstana w temperaturze pokojowej (ok. 20 stopni C). Ziemia nie może być ani za mokra, ani za sucha, dlatego ważny jest umiar. Szczególnie szkodliwe jest zbyt obfite podlewanie, ponieważ wtedy szybko dochodzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Po każdym podlewaniu nadmiar wody należy usunąć!


Jak często podlewać gwiazdę betlejemską?


Zależy to od temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi roślina. W ogrzewanych mieszkaniach ziemia w doniczce może przysychać dość szybko i potrzebne jest częstsze podlewanie. Z reguły poinsecje latem podlewamy obficie, a zimą – umiarkowanie.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium