Życie Podkarpackie nr 22/2020 Życie Podkarpackie nr 22/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 158/2020, Sobota 6 czerwca 2020 r., Pauliny i Laury
Opublikowano
Jak czyścić liście roślin doniczkowych?
Systematyczne czyszczenie naszych domowych okazów to zabieg, dzięki któremu zimą znacznie lżej znoszą ograniczony dostęp słonecznych promieni.
Pokrywający liście roślin kurz to problem nie tylko estetyczny. Nagromadzone drobiny zatykają ich aparaty szparkowe, hamując fotosyntezę i przyczyniając się do gorszego wzrostu naszych okazów. Jak się zabrać do czyszczenia?


Pod prysznicem


Większość roślin doniczkowych możemy myć pod słabym strumieniem prysznica – zbyt silny mógłby uszkodzić delikatne pędy i liście. Temperatura wody powinna być umiarkowana – nie za gorąca, ani nie za zimna. Zanim przystąpimy do zabiegu, warto odpływ wanny czy brodzika zabezpieczyć sitkiem, a ziemię w doniczce przykryć folią, aby uniknąć zbyt dużego jej nawodnienia. Po umyciu rośliny należy pozostawić do wyschnięcia.

Nieco trudniej czyści się rośliny o niedużych, kędzierzawych liściach. Aby zabieg był skuteczny, w tym przypadku sprawdzi się mycie przez zanurzanie w wodzie części nadziemnej. Wystarczy odwrócić doniczkę do góry dnem i zasłaniając dłonią ziemię, zanurzyć okaz w naczyniu wypełnionym letnią wodą z dodatkiem detergentu. Taka kąpiel powinna trwać parę chwil, dla lepszego efektu warto rośliną delikatnie poruszać. Zaraz potem należy ją ostrożnie opłukać czystą wodą. Ten sposób polecany jest do mniejszych okazów.

 


Duże i włochate


Gatunki o dużych, gładkich liściach nie wymagają kąpieli. Wystarczy kilkakrotnie przetrzeć je miękką szmatką lub gąbką, zwilżoną letnią wodą z dodatkiem detergentu (kilka kropli płynu do mycia naczyń, odrobina szarego mydła). Podobnie rośliny o włochatych liściach, takie jak fiołek afrykański. Kurzu pozbędziemy się za pomocą miękkiego, suchego pędzelka bądź szczoteczki.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 22/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium