Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 112/2018, Niedziela 22 kwietnia 2018 r., Leona i Łukasza
Opublikowano
Przemyśl
Szczerze ze Szczerkiem
Na zaproszenie Instytutu Humanistycznego PWSW oraz Przemyskiej Biblioteki Publicznej gościł w Przemyślu Ziemowit Szczerek – pisarz, dziennikarz i publicysta. Spotkanie, które odbyło się 22 marca w bibliotece, poprowadził prof. Andrzej Juszczyk, dyrektor Instytutu Humanistycznego.
fot. Adam Podulka PBP w Przemyślu
Ziemowit Szczerek w przemyskiej bibliotece.

Ziemowit Szczerek, autor powieści Siódemka, a także reportaży, jak nagrodzony Paszportem „Polityki” Przyjdzie Mordor i nas zje, czy ostatni Tatuaż z tryzubem, jest z pewnością jednym z głośniejszych reportażystów ostatnich lat. Nic więc dziwnego, że sala czytelni głównej przemyskiej biblioteki wypełniona była po brzegi. Ziemowit opowiadał o swojej fascynacji Ukrainą i ukraińskością, o swoich podróżach na wschód, o zacieraniu się granic i o swoistej galicyjskiej wspólnocie ponad tymi granicami. Z kolei zachęcony pytaniami od publiczności chętnie mówił o swoim patriotyzmie, o Polsce, którą nie zawsze lubi, ale którą akceptuje i – co dzisiaj niezwykle cenne – o samych „innych” Polakach, takich, których często nie zawsze rozumiemy, nie zawsze akceptujemy, ale którzy przecież też są naszymi rodakami. Wyjątkowo aktywni tego wieczoru słuchacze prowokowali do ciekawej rozmowy, a sam autor nie ukrywał też fascynacji Przemyślem, do którego zadeklarował chęć powrotu.

Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem rozpoczęło cykl spotkań z pisarzami i publicystami współorganizowanymi przez Przemyski Przegląd Kulturalny, Przemyską Bibliotekę Publiczną oraz Instytut Humanistyczny PWSW.
fot. Adam Podulka PBP w Przemyślu

Prof. Andrzej Juszczyk, dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSW:

 –Za nami pierwsze, udane spotkanie organizowane wspólnie z biblioteką. Mamy nadzieję, że razem uda nam się trochę rozruszać intelektualną atmosferę w Przemyślu. I już teraz zapraszam czytelników Życia Podkarpackiego na kolejne spotkanie, tym razem z Ingą Iwasiów, które odbędzie się 22 kwietnia.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium