Życie Podkarpackie nr 2/2018 Życie Podkarpackie nr 2/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 16/2018, Wtorek 16 stycznia 2018 r., Marcelego i Włodzimierza
Opublikowano
Przemyśl
Odszedł ceniony pisarz science-fiction
W wieku 84 lat zmarł Zbigniew Prostak. Ceniony, choć ostatnio mało znany pisarz, jest autorem wielu powieści i opowiadań science-fiction.
"Spłacony dług" to tytuł jednej z powieści Zbigniewa Prostaka.
Zbigniew Prostak urodził się w 1930 r. w Przemyślu. Ukończył Oficerską Szkołę Wojsk Inżynieryjnych. Pracował kolejno jako technik drogowo-mostowy, marynarz we flocie rybackiej i na liniach oceanicznych, górnik w kopalniach oraz jako lakiernik samochodowy. Zawsze towarzyszyła mu książka, a bogate doświadczenia życiowe przekładały się na twórczość literacką.
Debiutował opowiadaniem Ręka, które zostało opublikowane na łamach Młodego Technika w lipcu 1974 r. Otrzymał za nie drugą nagrodę międzynarodowego konkursu literackiego w Sofii. Opublikował około 30 opowiadań w prasie (m.in. w Życiu Przemyskim) i antologiach oraz kilka powieści. Najsłynniejsze to Kontakt, Planeta zielonych wid i Spłacony dług. Wiele z jego utworów zostało przetłumaczonych na język bułgarski, czeski, serbski i rosyjski.
Twórczość Z. Prostaka dotyczy zazwyczaj klasycznych tematów fantastyki naukowej, typowych dla tego gatunku w latach sześćdziesiątych. Należał do rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.
Przez ostatnie kilkanaście lat nie pisał ze względu na ciężką chorobę. Został pochowany na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 2/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium