Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 146/2018, Sobota 26 maja 2018 r., Filipa i Pauliny
Opublikowano
Jarosław
O jarosławskich Żydach od czasów najdawniejszych
– Książka jest pokłosiem prawie 30-letniego gromadzenia materiałów i informacji o zaginionym świecie żydowskim i jego wkładzie w tworzenie kultury, myśli społecznej i obyczajowości Jarosławia i okolic – wyjaśnia Jerzy Czechowicz, autor opracowania Zarys historii Żydów w Jarosławiu i okolicy.
fot. Roman Kijanka
– Nie wyczerpałem podjętego tematu, ale mam nadzieję, że opracowanie będzie przyczynkiem do kolejnych badań – mówi Jerzy Czechowicz.
Autor rozpoczyna swoją opowieść od czasów najdawniejszych. Wprowadza w świat wyznawców Tory, osiedlających się w mieście przed wiekami. Pokazuje ich zwyczaje, kulturę i codzienne życie oraz jego wpływ na tworzenie charakteru miasta. Opatrzona sporą ilością fotografii, przedstawiających część zbiorów autora oraz dużą ilość ciekawych przypisów, przenosi czytelnika do dawnego Jarosławia, miasta wielokulturowego, w którym spotkamy przedstawicieli różnych religii i nacji. 

Duża część opracowania jest poświecona historii Żydów w latach okupacji. Autor nie porusza się tylko w obrębie miasta, przypomina też tragiczne czasy dla Żydów mieszkających w okolicznych miejscowościach. W opracowaniu znajdziemy wcześniej niepublikowane fakty oraz rzadko pokazywane fotografie, jak chociażby z wizyty Hitlera w Jarosławiu. Książka, która jest zarysem historii Żydów w Jarosławiu, pokazuje w sumie część dziejów miasta i okolic z odniesieniem do konkretnych miejsc i ludzi.  – Miejscowy przekaz kronikarski, będący równocześnie przyczynkiem do poznania historii Jarosławia – tak autor określa swoje opracowanie. I takie wrażenie powinien odnieść czytający. Znajdziemy w nim informacje żyjące jeszcze we wspomnieniach starszych mieszkańców. Poznamy miejsca i często tragiczne opisy różnych sytuacji. Kronikarska opowieść jest nie tylko ciekawie podanym opisem. Pokazuje też, jaki wpływ na miasto i jego okolice miała społeczność żydowska poprzez wzajemne przeniknie się różnych kultur, religii i obyczajów. Opracowanie zawiera opisy naocznych świadków, uwiarygodniające i uatrakcyjniające treść. Książkę wydała oficyna Edytorial.

Jerzy Czechowicz jest przewodnikiem turystycznym, regionalistą i kolekcjonerem, a nade wszystko miłośnikiem historii Jarosławia i okolic, mogącym się poszczycić dużą wiedzą o wszystkim, co z regionem związane.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Melka 31.174.192.248 28.03.2015

Gratulujemy, Panie Jurku. Temat trudny, niewielu by się podjęło napisania. Książkę nabyliśmy, bardzo ciekawa i jednocześnie można się dowiedzieć czegoś o własnym regionie.


user
kj 176.110.147.44 29.03.2015

no i ten z górki będzie zły

user
mk 91.193.208.124 02.04.2015

Na pewno ciekawy temat, ale  zastanówcie się ,  jak wyglądałoby miasto  i okolice , gdyby odsetek ludności żydowskiej / i nie tylko / miał miejsce w obecnych warunkach  polityczno - gospodarczych w Polsce. 

I bardzo proszę , tylko bez żadnych"  odnośników"  antysemickich   pod moim adresem  , bo nie  to miałem  na myśli.

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium