Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2018, Wtorek 24 kwietnia 2018 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Zorganizowana grupa przestępcza
Prawo mówi, że pod pojęciem zorganizowanej grupy przestępczej rozumieć należy współpracę, co najmniej, trzech osób, której cel stanowi popełnienie określonych przestępstw lub też generalnie popełnianie przestępstw o luźnym związku zachodzącym pomiędzy poszczególnymi popełnionymi czynami.

      Otóż niewiele brakowało, żeby policjanci z jednego z komisariatów mogli odnotować, że na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku odnieśli sukces w postaci rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej. Zaczęło się na wiosnę, od kradzieży dwóch rowerów na szkodę dwóch uczniów gimnazjum. Do końca czerwca na terenie gminy skradziono jeszcze trzy rowery. Na nic się zdały wysiłki policjantów. Sprawcy pozostawali nieznani. W lipcu z auta letników, którzy przyjechali odpocząć w gospodarstwie agroturystycznym, zginął aparat fotograficzny i latarka. Policyjny pies nie podjął tropu i na teczce sprawy pojawiło się NN. Komendant posterunku zwołał naradę i powiedział podwładnym, że im nogi powyrywa z wiadomej części ciała, jeżeli do końca wakacji nie znajdą sprawców tych przestępstw. Na początku sierpnia w N. z prywatnego warsztatu mechanicznego zginął blok silnika zabytkowego auta. Właściciel warsztatu stratę, ze względu na zabytek, wycenił na ponad dwa tysiące złotych. Policjanci, pamiętając, co usłyszeli od komendanta, zabrali się do pracy, jakby chodziło o napad na bank. 

Odwiedzali po kolei punkty skupu metali i przepytywali właścicieli o stary blok silnika. Trochę to trwało, bo w okolicy było tych punktów kilkanaście. Wreszcie w jednym z nich blok się znalazł, tyle że rozbity na trzy części. Szybko dotarli do jednego z mieszkańców wioski. Mężczyzna przyznał, że sprzedał złom, wśród którego były kawałki bloku. Powiedział też, że poprosił go o to jego szesnastoletni siostrzeniec. Policjanci wzięli chłopaka w obroty i ten w obecności matki opowiedział, jak to jeszcze na wiosnę umówili się z dwoma młodszymi o rok kolegami, że będą kradli i trzeba przyznać, że byli konsekwentni. Zawsze działali razem, każdy skok dobrze planowaliTowar sprzedawali pośrednikowi w mieście i dzielili się kasą. Gdyby nie wiek sprawców, wypisz, wymaluj zorganizowana grupa przestępcza, ale i tak komendant podziękował podwładnym, również w krótkich żołnierskich słowach.
jot podpis
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium