Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Podwójna wpadka
Czy można ukraść coś, czego nie widać? Okazuje się, że można, o czym dotkliwie przekonał się niejaki Franciszek K. Stary kawaler po pięćdziesiątce mieszkał samotnie na skraju miasteczka w przedwojennym domku, który wymagał pilnego remontu.

Kiedyś żył z gospodarki, którą prowadził z rodzicami, ale po ich śmierci sprzedał pole i rozpoczął miejskie życie, które polegało na tym, że większość czasu spędzał, kręcąc się w okolicach ryneczku. Ponieważ renta nie wystarczała na jego potrzeby, zabrał się za pośrednictwo. To znaczy pośredniczył pomiędzy mrówkami z granicy a amatorami wschodnich trunków i fajek.

Wszyscy wiedzieli, że w potrzebie zawsze mogą liczyć na Franka i wszyscy byli zadowoleni. Ponieważ nie przesadzał z interesem podpadającym pod akcyzę, żadne służby się go nie czepiały. Zdarzyło się jednak, że kilku jego klientów miało zastrzeżenia do jakości towaru. Franek sam organoleptycznie potwierdził, że alkohol zza wschodniej granicy wyraźnie się popsuł i bez dyskusji przyjął reklamację.

Prawdopodobnie wtedy wpadł na nowy pomysł. Przypomniał sobie, jak to będąc jeszcze dzieckiem, podpatrywał sąsiada, który raz w miesiącu zamykał się w szopie i pędził bimber. Z blaszanej rury buchały kłęby dymu, a od zapachu unoszącego się wokół szopy aż się w głowie kręciło. Franek postanowił więc zastąpić gorzałkę z przemytu rodzimym produktem. Wiedział, że tajemnica proporcji składników tkwi w dacie bitwy pod Grunwaldem, czyli 1 kilogram cukru, 4 litry wody, 10 dkg drożdży piekarskich. Pozostawał jeszcze problem aparatury.

Wprawdzie można kupić wypasione oprzyrządowanie w internecie, ale tyle kasy Franek nie miał, a ponadto uważał, że zmontowanie kilku rurek i baniaków to dla niego pikuś. Faktycznie, poświęcił dwa tygodnie i zmontował całkiem zgrabną aparaturę. Na degustację pierwszego spustu zaprosił dwóch znajomych, którzy orzekli, że produkcja się udała. Od ubiegłej jesieni Franek zaopatrzył w swój produkt kilka imprez i sporo odbiorców indywidualnych. W marcu pewnego ranka zapukał do niego dzielnicowy w towarzystwie pracownika zakładu energetycznego, który po dokładnym sprawdzeniu instalacji elektrycznej wykrył lewy przyłącz służący do kradzieży prądu. Do Franka jakoś nie mogło dotrzeć, że jest złodziejem, bo jak można ukraść coś, czego nie widać? Ale pewnie będzie musiał się z tym pogodzić. Na dodatek czeka go sprawa o nielegalny wyrób i sprzedaż alkoholu, bo niejako przy okazji dzielnicowy odkrył bimbrownię.
jot podpis
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium