Życie Podkarpackie nr 21/2017 Życie Podkarpackie nr 21/2017

Życie.pl, nr 145/2017, Czwartek 25 maja 2017 r., Urbana i Grzegorza
Koniec sezonu dla przemyskich koszykarzy
Drugiej porażki z AZS AWF Mickiewiczem Katowice w I rundzie fazy play-off doznali dzisiejszego (19 marca br.) wieczoru II-ligowi koszykarze AZS PWSW MCS Daniel Przemyśl, a to oznacza, że dla podopiecznych Macieja Milana zaczęły się już wakacje. Przemyślanie ostatecznie w sezonie 2016 – 2017 zajęli 7. miejsce.
Na Artura Mikołajkę (z piłką) można było w tym sezonie zawsze liczyć.
Kwarta otwarcia miała wręcz niesamowity przebieg. Katowiczanie zaczęli imponująco, grając na niemal 100-procentowej skuteczności z gry. Już w 2. min prowadzili 0:8. Pierwsze punkty gospodarze zdobyli za moment za sprawą Artura Mikołajki. W 3. min było jednak 2:11 i nic nie wskazywało na późniejszą kompletną koszykarską demencję Ślązaków. Ale tak się stało. Do końca I ćwiartki przemyślanie grali koncert. „Trójkę” trafił Grzegorz Płocica, za moment kolejną, nie pomylił się „Mikołaj”, a po kolejnym przechwycie znowu bezbłędny był kapitan gospodarzy i w 6. Min AZS PWSW MCS Daniel wyszedł na prowadzenie 13:11. Fragment między 7. a 10. min przemyślanie zamknęli runem 9:0! Akcją 2+1 popisał się G. Płocica (12 pkt w I kwarcie), trafiali Wiktor Majka, Konrad Strzępek i Cezary Gumiński. Po 10 minutach wynik brzmiał 22:13.

Katowiczanie zauważyli, że jeśli nie poprawią koncentracji, nie wezmą się za porządną grę w defensywie, to w środę, 22 marca br., będą musieli rozegrać z przemyślanami trzeci, decydujący o awansie do II rundy plaf-off, mecz. Jeszcze w 14. min po trafieniu K. Strzępka było 26:18, ale po kolejnych trzech minutach już 26:26. Na ponowne prowadzenie goście wyszli w 18. min, kiedy zza łuku przymierzył doświadczony Paweł Olczak i było 28:29. I połowę trzypunktową akcją zakończył A. Mikołajko i przed drugimi 20 minutami wszystko wciąż było jeszcze możliwe – 33:35.

Pierwsze punkty w III kwarcie były autorstwa K. Strzępka. Tablica wyświetliła wówczas wynik 35:35 i był to ostatni punktowy kontakt przemyślan z przeciwnikiem. Katowiczanie opanowali siebie i sytuację po bardzo udanym fragmencie między 21. a 24. min, który wygrali 0:10. Wielka w tym zasługa Kamila Nowaka, który był najskuteczniejszym graczem „Mickiewiczów” w tym pojedynku. To po jego dwóch przymiarkach zza linii 6,75 m w 27. min Ślązacy odskoczyli na 41:52. Nie był to jednak jeszcze koniec emocji. Nie był, bo ambicja, ogromna wola walki i serce do gry były po stronie przemyślan. W końcówce III kwarty znowu agresywniej zaatakowali. Dwie „trójki” C. Gumińskiego i G. Płocicy sprawiły, że na 21 s przed końcem trzecich 10 minut było ledwie 54:57. Szkoda, że tego rezultatu nie udało się gospodarzom dociągnąć do końca tej ćwiartki.

Mimo ubywających z każdą minutą sił, miejscowi nie dawali za wygraną i w decydującej kwarcie. Wydawało się, że katowiczanie mają wynik pod ciągłą kontrolą, ale po trafieniach w 33. min A. Mikołajki (60:67) czy w 35. min W. Majki (62:70) wciąż nie mogli być pewni niczego. Jeszcze minimalna nadzieja tliła się w sercach przemyskich sympatyków basketu w 37. min, kiedy zza łuku przymierzył C. Gumiński i wynik brzmiał 65:74, ale na więcej przemyślan już nie było stać. Końcówka zdecydowanie należała do gości, którzy wygrali ten mecz i całą katowicko-przemyską rywalizację 2:0, awansując do II rundy fazy play-off, gdzie ich rywalem będzie Polonia Bytom.

AZS PWSW MCS Daniel Przemyśl – AZS AWF Mickiewicz Katowice 69:83 (22:13, 11:22, 21:24, 15:24)
Punkty: G. Płocica 23 (4x3), A. Mikołajko 19, C. Gumiński 13 (2x3), K. Strzępek 10, W. Majka 4, K. Grzegorzak 0, K. Kuśmierz 0, M. Sajnóg 0 (MCS Daniel); K. Nowak 24 (3x3), M. Piotrkowski 19, Ł. Szczypka 10 (2x3), K. Leszczyński 9 (1x3), P. Olczak 5 (1x3), B. Stawowski 5 (1x3), J. Kolenda 4, M. Mucha 4, Ł. Grzegorzewski 3, M. Bienioszek 0 (AZS AWF).
Sędziowali: Miłosz Tracz i Michał Pogon (obaj z Krakowa). Widzów:  150.